Viewsonic Duyusal Reaksiyonları Ölçen Teknoloji Duyurdu!
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Tavsiyeleri

Viewsonic Duyusal Reaksiyonları Ölçen Teknoloji Duyurdu!

0

ViewSonic‘in yeni duyurduğu ve öğrencilerin eğitim esnasındaki duygu durumlarının nasıl olduğunu ve analiz ettiğini gösteren yeni teknolojisini tanıyalım.

ViewSonic Türkiye Ülke Müdürlüğüne bu yılın başlarında atanan M. Önder Şengür

ViewSonic Türkiye Ülke Müdürlüğüne bu yılın başlarında atanan M. Önder Şengür ile bu yeni teknoloji hakkındaki detaylı konferans fırsatı buldum.

Pandemi ile birlikte artan uzaktan çalışma ihtiyacı hemen hemen tüm sektörlerin en önemli problemi haline gelmişti. Viewsonic özellikle bu ihtiyacın en önde gelen sektörü olan “EĞİTİM Sektörüne” odaklanmış durumda. Arka planda bir eğitim ekosistemi oluşturacak halde hem donanım hem yazılım ile kuvvetli çözümler sunuyor. Bunun son örneği ise yeni özellikleriyle ilk kez bu fuarda tanıtılan myViewBoardSens ürünü…

Önder Bey’in anlatım ettiğine göre özellikle Özel Okullar ve Özel Şirketler bu ürünü hemen keşfetmiş durumda. Özel şirketler yönetim kurulu toplantı odalarında bu ürünlere yer vermeye başlamışlar bile. Elbette bu ürünün özelliklerini öğrendikten sonra daha bir oldukca alanda kullanılabileceğini de söylemekte fayda var.

Ancak Özel okullar için bu teknolojiye sahip olmanın değişik bir pozitif yanları daha var. Zira bu yeni teknolojiye sahip olmak önümüzdeki yıl talebe kayıtları için fark yaratacak bir hususiyet olarak öğrenci velilerinin karşına gelecek. Önemli bir karar verme değişkeni olacak.

Diğer yandan Viewsonic’in parlak zeka ekran pazarına aslında birazcık geç girdiğini söyleyebiliriz ancak geçtiğimiz yılı bu alanda ikinci sırada tamamlamayı başardığı öğrendim. ViewSonic’in gelecek planlarında Eğitim Sektörünün önemli bir yer aldığını da Önder Bey’den ilk ağızdan öğrenmiş oldum. Viewsonic iddialı bu sebeple sadece donanım vermiyor, ömür boyu desteklenecek bir ekosistemi tüketiciye sunduklarını belirtiyor. Belli özelliklerin standart olarak ömür boyu kullanım garantilerinin verilebildiğini, ilave özellikler içinse belli ücretlerin eklenebileceğini de öğrendim. Dolayısıyla devamlı kullanıma hazır donanım bağımsız bir ekosistem üyeliği veriliyor şeklinde…

Yeni Teknolojide Yapay Zeka Kullanılıyor!

Yapay zeka teknolojisi tahsil alanında da normal olarak ayrım yaratıyor. Öğrencilerin romantik reaksiyonlarını ölçebilecek özelliklere haiz olan Viewsonic’in bu yeni ürünü myViewBoardSens’in içinde ve gerisinde tam bir Yapay Zeka gücü kullanılıyor.

Burada ilk aklınıza gelen doğal olarak ki kişisel verilerin gizliliği olabilir. Hemen belirtelim, bu yeni sistem ne olursa olsun bir şahsi veri tutmuyor. Öğrencilerin anlık yüz hareketlerini okuyor, değerlendirip puanlama gerçekleştiriyor. Bunu ortak bir veri olarak saklayıp, öğretmenin analizi görebilmesi ekrana yansıtıyor. Bu sayede öğretmen hem kendi performansını hem de öğrencilerin konuya olan ilgisini anında görebilmiş oluyor.

03 Optimize classroom for outcomes

Şimdi bu yeni teknoloji ile alakalı Viewsonic Türkiye Ülke Müdürü M. Önder Şengür’ün verdiği detaylı bilgilere bir göz atalım!

Görüntü ve öğrenim teknolojileri alanında dünyanın kabul edilen üreticilerinde ViewSonic, eğitim dünyasının gereksinimlerine yönelik çözümler geliştirmeyi sürdürüyor. Marka, öğrencilerin ders sırasındaki duygusal tepkilerini ve ortamın fizyolojik durumunu ölçümleyerek, eğitimciye geri bildirimde bulunan yeni cihazını ilk defa GESS Türkiye Eğitim Teknolojileri ve Çözümleri Fuarı’nda tanıttı.

Viewsonic Türkiye Ülke Müdürü M. Önder Şengür, eğitimcilere yol göstermesi açısından bu cihazla elde edilecek verilerin önemli bir kaynak oluşturacağını belirterek;

“Bugüne kadar eğitimciler, öğrencilere geri bildirimde bulunuyordu, bu cihazla eğitimciler de öğrencilerin ders esnasında ilgilerinin ne vakit dağıldığını ne vakit daha katılımcı olduklarını görebilecekler. Bu cihazın eğitimciye kendisini geliştirmesi açısından önemli bir ayna rolü göreceğine inanıyoruz” dedi.

Bugün teknoloji, hemen derhal her alanda olduğu gibi eğitimin de kuşkusuz en mühim bileşenlerinden birini oluşturuyor. Görüntüleme teknolojilerinin yanı sıra daha iyi bir eğitim için ürettiği yazılım ve donanım ürünleriyle de öne çıkan ViewSonic, yeni teknolojilerini İstanbul’da düzenlenen GESS Türkiye Eğitim Teknolojileri ve Çözümleri Fuarı’nda eğitim dünyasının beğenisine sundu.

Sens Qualitative

Duyusal geri bildirim, yüksek öğrenme performansı

Bugüne kadar talebe, öğretmen tarafından verilen geri bildirimle öğrenme periyodu ve performansı hakkındaki malumat edinebiliyordu. Ancak, öğretmenin ders anlatırken, her öğrenciyi devamlı izlemesi ve sınıfın romantik durumunu kontrol etmesi güçtü. ViewSonic’in buna çözüm olarak geliştirdiği yeni ürünü “myViewBoard Sens” ile artık bu olası.

ViewSonic’in öğrencilerin “saadet” analizini yaparak geri bildirim veren EDTech dünyasında bir “ilk” olan yeni teknolojisi bundan dolayı fuarda büyük ilgiyle karşılandı. Sens‘in içinde bulunan sensörler sayesinde öğrencinin ders dinlerken; hangi dakikada iyi mi tepki verdiğine dair duyusal reaksiyonlarının (sevinçli-sıkılmış-hareketli vb.) yanı sıra ses ve sıcaklık şeklinde eğitimi etkileyen çevresel faktörler de ölçümlenerek, öğretmene nesnel bir geri bildirim tutanağı verilecek. Öğrenci ve öğretmene yarar sağlamak amacıyla tasarlanan Sens, öğretmene tahsil periyodunu daha akıcı bir şekilde yorumlayıp analiz edebileceği veriler sağlayarak asistanlık meydana getirecek. Bu rapor yardımıyla öğretmen; ders içerikleri, anlatma performansı şeklinde mevzularda kendisini değerlendirme şansı bulabilirken, iyileştirme alanlarını da tespit edebilecek

ViewSonic Ülke Müdürü M. Önder Şengür, muhit ve öğrencilerin duyusal durumları ile alakalı verileri işlemek için bir takım sensör kullandıkları Sens‘te öğrenme sonuçlarını iyileştirmek için verilerin gücünden yararlandıklarını söylemiş oldu. Eğitimcilere yol göstermesi açısından bu cihazla elde edilecek verilerin önemli bir kaynak oluşturacağına inandıklarını da aktaran Şengür,

“Bugüne kadar eğitimciler, öğrencilere geri bildirimde bulunuyordu, bu cihazla eğitimciler de öğrencilerin ders sırasında ilgilerinin ne vakit dağıldığını, ne vakit daha katılımcı olduklarını görebilecekler. Bu cihazın eğitimciye kendisini geliştirmesi açısından önemli bir ayna görevi göreceğine inanıyoruz” dedi.

1651315972 VS LS550WH gorsel2

Yapay zeka destekli yardımla yeni nesil işbirlikçi tedris Sens için daha fazla teferruat...

Eğitim Dünyasına Çevreci Projeksiyon

Viewsonic, fuarda iş ve tahsil dünyası için tasarladığı ilk lambasız projeksiyon cihazını da tanıttı. Gelişmiş 3. Nesil LED teknolojisi ile üretilen LS550W isminde projeksiyon 3.000 LED Lümen ile yüksek parlaklığa sahip. Projeksiyon sık sık lamba değiştirmeyi ve toksik cıvayı ortadan kaldırarak, çevreci teknolojiye anlamlı bir örnek sunuyor.

LS550W a

Yeni projeksiyon ek olarak 30 bin saatlik uzun kullanım ömrü ve daha az güç tüketimi ile kullanıcıya yüksek tutum sağlıyor. Kullanıcıya Rec. 709 ile yüzde 125 gerçeğe yakın renkler sunan cihaz, bereketli kullanım için anında açma/kapama özelliğine sahip. 0,49 kısa mesafeli lens, yalnızca 1,06m uzaklıktan 100 inç’lik bir ekran sağlayarak, önemli bir alan verimliliğine olanak sağlıyor. Bu da sunum icra eden kullanıcıları göz kamaştırıcı ışıklardan kurtarıyor. 360º eğim açısına sahip projeksiyon, Y/D Keystone ve 4 köşe ayarı özellikleriyle de kurulum kolaylığı sağlıyor. Ayrıca kapsamlı LAN kontrolü ile çoklu aygıt yönetimini kolaylaştırıyor.

.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap