Videolu Özgeçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır? İşte 6 Tavsiye
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Tavsiyeleri

Videolu Özgeçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır? İşte 6 Tavsiye

0

Videolu özgeçmiş (CV) hazırlarken dikkat edilmesi gerekecek önemli 6 tavsiye

Videolu Özgeçmiş nasıl hazırlanır? İşte 6 Tavsiye

Son dönemlerde iş dünyasının rekabetçi yapısının artması, teknolojik süreçlerin iş yaşamına etkisi ve yeni nesil insan kaynakları yöntemleri, iş başvuru süreçlerinde birçok yeniliğin kapılarını araladı. Özellikle stabil içeriklerden ziyade interaktif içeriklerin insan kaynakları uzmanları tarafından sıklıkla tercih edilmesi iş müracaat süreçlerinde video özgeçmişlerin öneminin artmasını sağlamış oldu. İş dünyasını etkileyen tüm bu gelişmelerin ışığında iş arayan adaylara 10 kata kadar öne çıkma imkanı elde eden video özgeçmiş özelliği ile adayları ve işverenleri daha verimli ve süratli bir iletişimde buluşturan Türkiye’nin istihdam deposu Eleman.Net, videolu özgeçmiş hazırlamanın püf noktalarını paylaştı.

Türkiye’de videolu özgeçmiş hizmetini adaylar ve işverenler ile buluşturan ilk marka olan Eleman.Net’in adaylara önerileri şu şekilde:

Videonun süresini ve konusunu az ve öz tutun

Adayların video özgeçmiş hazırlarken çoğunlukla yapmış olduğu hataların başında uzun video süreleri yer alıyor. İnsan kaynakları uzmanların videonun süresinden ziyade içeriğin kalitesine odaklandığı biliniyor. Uzmanlara bakılırsa adayların detaylarla çok fazla vakit kaybetmeleri yerine, mütevazi ve anlaşılır bir içerik planı hazırlayarak ve akıcı bir üslupla kendilerini anlatım etmeleri değer taşıyor.

Dikkat dağıtan unsurlardan kurtulun

Adayların video özgeçmiş hazırlarken arka planda dikkat dağıtan unsurlara en çok seviyede dikkat etmesi gerekiyor. Klasik ve sade arka plan seçimleri ile video odağının iş başvurusu icra eden aday üstünde olması büyük önem taşıyor. Ayrıca videodaki ses kirliliğinin ve yanlış telaffuzların önüne geçilmesi adına mikrofon kullanımı da uzmanlar tarafından öneriliyor.

Diksiyonunuza dikkat edin

İnsan kaynakları uzmanları ile aday arasındaki ilk temas ve izlenim oldukca kıymetli. İlk i·lişki aday hakkındaki soru işaretlerinin giderilmesini, adayın tutum ve davranışlarının daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Bu noktada adayların video çekimi sırasında diksiyonuna dikkat etmesi ve oluşabilecek hata payını en aza indirmesi gerekiyor.

Işığı doğru kullanın ve kurguya ehemmiyet verin

Kaliteli bir video içinde ne olduğu için ışık kullanması çok önemlidir. Adayların video kalitesini çoğaltmak için doğru fer kullanım metotlarından yararlanması gerekiyor. Öte yandan uzmanlar, hazırlanan videonun bir kurgu dönemini tabi tutulması ve video içinde yapılan hataların kurgu yardımıyla ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çiziyor.

Kronolojiye dikkat edin

Video özgeçmiş süreçleri ile alakalı teknik konular kadar adayın performansının da önemli olduğu biliniyor. Uzmanlara göre adaylar video özgeçmiş hazırlarken belirli bir kronolojiye bağlı kalmalı. Adayların kişisel bilgilerini paylaştıktan sonra firmaya neden müracaat yaptığını ve firmaya hangi mevzularda değer katabileceğini belirtmesi gerekiyor.

Kariyer hedefinizi anlatın

Video özgeçmiş hazırlayan adayların müracaat sürecinde ne gibi hedefleri bulunduğunu, iyi mi bir kariyer planı yaptığını, ilerleyen yıllarda ne benzer biçimde görevler üstüne almak istediğini belirtmesi büyük önem taşıyor. Uzmanlar istekli ve gelecek hedefini aktaran adayların bir adım önde olduğu ifade ediyor.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap