Maymun Çiçeği Virüsü (Monkeypox) Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Bilgi
  1. Ana Sayfa
  2. Hayata Dair Tavsiyeler

Maymun Çiçeği Virüsü (Monkeypox) Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Bilgi

0

Dünyayı yeni bir salgın hastalık kabusu sardı: Maymun çiçeği

Son haftalarda sayıları hızla artan ve ölümcül sonuçlar doğuran maymun çiçeği hastalığı ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ederken bilim insanları ve devlet makamlarından peş peşe açıklamalar gündeme bomba etkisi yarattı.

Vakaların görüldüğü İngiltere’de bilim insanlarının 3 yıl önce maymun çiçeği hastalığı ile ilgili uyarılarda bulunduğu fakat kimsenin bu uyarıları dikkate almadığı ortaya çıktı.

Dünya 6 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan Corona virüsü salgınıyla mücadeleye devam ederken son dönemde Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya ile Avrupa ülkelerinde yeni bir salgınla karşı karşıya kaldı.

Genellikle Orta ve Batı Afrika’da bulunan ve zaman zaman salgın haline gelen maymun çiçeği virüsü (Monkeypox), farklı ülkelerde çok sayıda insanda tespit edilmiştir. Maymun çiçeği virüsü hakkında bilim insanlarının araştırmaya devam ettiği ve hatta ABD Başkanı Joe Biden’ın kendisinin bile “endişe verici” olduğunu söylediği pek çok bilinmeyen detay ve bilgi var.

Ancak bilim insanları ve uzmanlar, maymun çiçeği virüsünden kendilerini korumak veya bu hastalığa yakalananları yaşatmak için bazı bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

Maymun çiçeği virüsü hakkında bilmeniz gereken 7 şey:

Hangi Ülkelerde Görüldü?

Maymun çiçeği virüsü şu ana kadar ABD, Kanada ve Avustralya’nın yanı sıra dokuz Avrupa ülkesinde resmi olarak görüldü. Genellikle Orta ve Batı Afrika’nın uzak bölgelerinde görülen bu hastalığın görüldüğü Avrupa ülkeleri İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya ve İsveç oldu.

Semptomları Nelerdir?

Maymun çiçeği virüsünün vücudun farklı bölgelerinde görülen bazı belirtileri vardır. Bulunan ilk belirtiler arasında yüksek ateş, baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı ve şişlik yer alır.

Ateş yükseldiğinde vücutta kızarıklık ve kaşıntılar görülmeye başlar. Bu genellikle yüzde başlar ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılır. Genellikle avuç içi ve ayak tabanlarında görülür. Kaşıntı son derece rahatsız edici veya ağrılı olabilir. Öte yandan bu kaşıntı geçtikten sonra ayak tabanlarında ve avuç içlerindeki yaralar kabuklanarak geçer.

Bilim adamları ve uzmanlar bu enfeksiyonun genellikle 14 ile 21 gün arasında sürebileceğini belirtiyor.

Nasıl Bulaşır?

Maymun çiçeği virüsü, enfekte bir kişiyle yakın temasta olan biri tarafından kolayca bulaşabilir. Virüs derideki bir yara yoluyla, solunum yoluyla veya gözler, burun ve ağız yoluyla bulaşabilir.

Uzmanlar, virüsün cinsel yolla da bulaşabileceğini açıkladı.

Öte yandan bu hastalık maymun, fare ve sincap gibi enfekte canlılardan veya virüslü yatak örtüleri, elbiseler ve giysiler gibi ürünlerde de bulaşabilir.

maymun cicegi
Maymun Çiçeği Virüsü (Monkeypox) Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Bilgi 2

Maymun Çiçeği Ölümcül mü?

Geçmişteki bilim adamlarına göre, maymun çiçeği virüsü çiçek hastalığına benzer ve genellikle hafiftir. Durum birkaç hafta içinde kendi kendine geçebilse de, bazı durumlarda çok ciddi olabilir. Batı Afrika’da ölüme neden olan bu hastalığın kayıtları var.

Tedavisi Var mı?

Aşı, bir salgını önlemede önemli bir adımdır. Çiçek hastalığına karşı geliştirilen aşıların maymun hastalığına karşı yüzde 85 koruma sağladığı da biliniyor.

Öte yandan antiviral ilaçların da etkisi olduğu bildirilmiştir.

Belirtiler Varsa Ne Yapmalıyız?

Bilim insanları, yakın zamanda Afrika kıtasının belirli bölgelerine gitmiş veya hasta olan veya semptom gösteren kişilerle görüşen kişilerin en kısa zamanda doktora görünmesi gerektiği konusunda uyardı.

ABD’nin önde gelen sağlık kuruluşlarından biri olan Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezlerinden (CDC) Andrea McCollum, “İnsanlar hasta olduklarında genellikle iki ila dört hafta hasta kalırlar. Kişilerin erken tanı alması, bir an önce tedavisine başlaması ve bu süre içinde tanıştığı kişileri bilgilendirmesi gerekiyor” dedi.

Hamile ve Çocuklar Riskli mi?

DSÖ’nün Avrupa departmanı başkanı Kluge, genellikle hafif ila orta derecede olan maymun çiçeği hakkında endişelerini dile getirdi.

Kluge, “Bu hastalık genellikle hafif olsa da, özellikle çocuklarda, hamile kadınlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ciddi olabilir.” Dedi.

DSÖ Ne Düşünüyor?

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, üç farklı bölgede 12 üye ülkede maymun çiçeği hastalığının tespit edildiğini duyurdu. DSÖ Avrupa Departmanı Başkanı Hans Kluge, “Coğrafi olarak, vakaların Avrupa ve diğer ülkelerde meydana geldiği tespit edildi. “Bu, maymun çiçeği hastalığının bir süredir yayıldığının kanıtı.”

Konuyla ilgili soruşturmaların sürdüğünü vurgulayan Kluge, şu anda Avrupa’da bildirilen vakaların ılımlı olduğunu da belirtti.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap