Kışın Gidilecek 10 Ülke Tavsiyesi
  1. Ana Sayfa
  2. Gezi ve Tatil Tavsiyeleri

Kışın Gidilecek 10 Ülke Tavsiyesi

0

Sizler için kışın gidilecek 10 ülke tavsiyesi listeledik. Gelin hep birlikte inceleyelim ve bu kış hangisini tercih edeceğinizi seçelim.

Türkiye, kış mevsiminde alternatif rotalar açısından oldukça zengin bir ülke. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanında kış turizmiyle öne çıkan onlarca rota bulunuyor. Avrupa‘da kış turizmiyle öne çıkan başlıca şehirleri sizler için bir araya getirdik.

Kış Mevsiminde Gidilecek Ülke Tavsiyesi

1. Hallstatt, Avusturya

Hallstatt Kis e2lzo4

Hallstatt, son yıllarda seyahat severlerin seyahat planlarında sıklıkla yer alan masalsı bir kasaba. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu şirin kasaba Avusturya’da en çok ziyaret edilen yerlerden. Salzburg Dağı’nın eteklerindeki kar manzarasının eşlik ettiği Hallstatt’ın dik çatılı evleri muhteşem görüntüler yaratıyor.

2. Plitvice Milli Parkı, Hırvatistan

Plitvice lqgogf

Doğayla baş başa kalmak için Balkan coğrafyasındaki en güzel duraklardan olan Plitvice Milli Parkı, Hırvatistan’ın en popüler milli parklarından biri. Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’ten her saat seferleri bulunan otobüslerle ulaşılan milli parkın içerisinde onlarca göl ve şelale yer alıyor. Parkın yüzölçümü o kadar büyük ki tüm parkı gezebilmek için 2 tam gün ayırmak gerekiyor. Kış mevsiminin yarattığı atmosfer parkın tadını çıkarmak için en güzel dönemlerden birini oluşturuyor.

Zagreb uçak bileti seçenekleri için göz atın.

3. Brugge, Belçika

Brugge Winter lkggeq

Belçika’nın kuzeyinde kanallarla çevrili Orta Çağ esintili bir şehir olan Brugge, tam anlamıyla zamanda yolculuk hissi yaşatıyor. Kış mevsiminde azalan ziyaretçi trafiği nedeniyle şehrin sokaklarında şehrin hakimiymiş gibi dolaşabiliyorsunuz. Sessiz ve sakin sokaklarda zamanda yolculuk yaptıktan sonra patates kızartması, bira, waffle üçlüsü ile atıştırma molası vererek Brugge’un yerlileri gibi davranarak şehrin parçası olduğunuzu hissedin.

4. Bled, Slovenya

Bled Winter vwlubs

Avrupa’nın en fotoğrafik doğal güzelliklerinden Bled Gölü, Slovenya’nın en ünlü turizm destinasyonlarından. Her mevsim bambaşka manzaralar sunan Bled Gölü, kış aylarında bembeyaz kar örtüsüyle kaplanıyor. Tektonik kökenli bir oluşum olan gölde botlarla gezi, Bled Kalesi’nde yemek molası ve çevredeki yemyeşil ormanda yürüyüş en güzel aktivitelerden. Bled’e kadar gelmişken Triglav Ulusal Parkı’ndaki kayak merkezinde kayak yapmayı da sakın unutmayın.

Slovenya uçak bileti seçeneklerine göz atın.

5. Bansko, Bulgaristan

Bankso mifb65

Komşumuz Bulgaristan, yanı başımızda en ekonomik kış tatili seçeneklerinden birini sunuyor. Bansko Kayak Merkezi, son yıllarda çok sayıda Türk turistin rotasında. Prin Dağı’nın eteklerinde kurulu olan Bansko Kayak Merkezi, kendi adını taşıyan kasabada tamamen kayak sporu ve kış sporları aktiviteleri üzerine varlık bulan bir nokta. Muhteşem restoranlar, kış otelleri ve kayak okullarıyla Avrupa’nın diğer kentlerine göre ekonomik bir tatil sunan Bansko’ya Türkiye’den özel araçla ulaşım da mümkün.

Vizesiz Gidilen Ülkeler 2022

1. BOSNA HERSEK

Kardeş ülke Bosna. Bosna’da mimari ve doğanın müthiş harmonisi konuşuyor. Ortaçağ köyleri, içinden akan derleri, Türkiye’den geldiğimizi duyunca etrafınızı saran sıcak insanları ile insana kendini çok iyi hissettiren bir yer. 1990’lardaki savaşın izlerini hala taşıdığı için derin bir duygusallık da var. Mostar ve Saraybosna’nın güzelliğini kendiniz görün deriz. 2022’de yapılan karşılıklı anlaşma ile artık pasaportsuz çipli kimlik kartı ile girişler de başladı.

2. KARADAĞ

Karadağ mı? Evet, Karadağ! Bosna’nın komşusu Karadağ Avrupa’da gidebileceğiniz en güzel vizesiz yerlerden. Şahane Adriyatik kıyıları, otel olarak işletilen ve şaşırtıcı uygunluktaki şatoları, denizden dimdik yükselen yemyeşil dağlar, Ortaçağdan kalma güzel kasabaları ile bir yaz gecesi rüyası. Özellikle Kotor’a bayılacaksınız. Uçuş 2 saat sürüyor ve fiyatlar ekonomik.

3. SIRBİSTAN

Sırbistan’da son yıllarda inanılmaz bir genç enerji var. Çünkü burası artık bir Berlin ya da Budapeşte gibi Avrupa’da gençliğin nabzının attığı yer oldu. Tüm Avrupa gençliği, günübirlik de olsa Belgrad’a gelip Sava ve Tuna nehirlerinin kıyılarındaki duba üstü gece klüplerinde sabaha kadar partiliyor. Bu genç trafikte her yaz Novi Sad’da düzenlenen dünyanın en prestijli müzik festivallerinden, ödüllü EXIT Festival’in de payı büyük. Hazır vize sorunu da yokken Türkiyeli festivalcilerin kesinlikle ne yapıp ne edip bu organizasyonu görmesini tavsiye ederiz. Sırbistan’a gelmişken Subotica, Niş, Yeni Pazar gibi sevimli ve tarihi şehirleri de es geçmeyin deriz. 2022’de yapılan karşılıklı anlaşma ile artık pasaportsuz çipli kimlik kartı ile girişler de başladı.

4. MAKEDONYA

Makedonya rotası, Balkanların ideal hafta sonu rotalarından biri. Biz de bu rotayı yaptık da oradan biliyoruz 🙂 3, bilemediniz 4 günde rahat rahat tüm ülkeyi boydan boya geçersiniz.

5. GÜRCİSTAN

Öncelikle Gürcistan’nın doğası o kadar güzel, o kadar güzel ki, hala nasıl doğa turizminde bu kadar az biliniyor anlamış değiliz. Ama buraya kalp vermemizi sebebi, yurt içinde tatile gitmekle aynı kolaylıkta olup (çok yakın, nüfus kağıdı ile gidiliyor), bir yandan yurt içinden daha ekonomik, daha farklı bir deneyim olması. Daha önce Batum ile ilgili duyduklarınızı unutun, onlar Batum’u yaşamayı bilmiyorlar.

Kaynak: bizevdeyokuz.com

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap