İstanbul Tarihi Lokantalar 2022
  1. Ana Sayfa
  2. Gezi ve Tatil Tavsiyeleri

İstanbul Tarihi Lokantalar 2022

0

Sizler icin İstanbul Tarihi Lokantalarını derledik, aralarında sadece tarihi değil , yılların da birşeyler kattığı mekanları seçtik.

Süreç her ne kadar onların omuzlarında olsa da, tarih sadece onların değil, hepimizin ortak tarihi. Yaşamalarına, tarihimizi yaşatmalarına destek olalım. Listede eksik kalan yer var ise, önerilirinizi yorumlara bekliyoruz.

İstanbul Tarihi Lokantalar

1. Rejans Rus Lokantası

rejans rus


Rus ihtilalinden kaçan 3 arkadaşın, 1932’de İstanbul’a gelip Turkuaz adlı Rus Restoranı’nı (1924) devralması ile başlayan neredeyse asırlık hikaye… Atatürk’ün her geldiğinde 2 numaralı masayı ayırtması ile bilinen ve 1938’den beri de onun masasını rezerve tutan restoran 2015’te kapandığında bir tarihi değeri daha yitirdiğimize kahrolduğumuz Rejans tekrar açılmış! 360’ın kurucularından olan Güney Afrikalı şef burayı tekrar hayat döndürmüş, hem de aynı yerde, aynı ambiyansta (renove edilip, elden geçmiş tabi). Menü geliştirilmiş, Rus yemeklerine başka ülkelerden lezzetler de eklenmiş.

Hazır Beyoğlu’na gelmişken biraz daha aşağı yürüyüp Galata Kulesi ve Galata Kulesi mekanlarını da keşfe çıkmak iyi fikir.

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi OIivya Geçidi No:7-A, 34435 Beyoğlu Tel: (0212) 243 83 60 Web Sitesi: www.1924istanbul.com Konum için tıklayın.

2. Orient Ekspres

sirkeci orient ekspres restoran
Foto Kaynak: Jason Pitcher, Kapak Fotosu Kaynak: Landmarker

1883 ile 1977 yılları arasında, Paris –  İstanbul hattında servis veren Express d’Orient, yani Doğu Ekspresi, döneminin en ikonik trenlerindendi. Ünlü politikacılardan sanatçılara birçok kişiyi İstanbul’a taşırdı ve dolayısı ile Orient Ekspres restoranı ile birlikte Sirkeci Garı ülkenin dışarıya karşı yüzüydü. Artık Express d’Orient yok ama restoran hala misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. 50’lerdeki görkemi olmasa da, Türk yemekleri servis eden mutfağı ile dünyanın en iyi gar restoranları arasına girmiş. Ayrıca hala Sirkeci taraflarını ziyaret eden turist gruplarının uğradığı yerlerden. Fiyatlar da gayet makul.

Adres: Hoca Paşa, 34110 Fatih Tel: (0212) 522 22 80 Web Sitesi: www.orientexpressrestaurant.net Konum için tıklayın.

3. Konyalı 1897

konyali 1897 restoran istanbul
Fotoğraf Kaynak: www.konyalilokantasi.com

Konyalı 1897 restoran, Konya’dan İstanbul’a uzanan bir lezzet hikayesi. Önce Sirkeci’de dört masalı, 16 sandalyeli bir lokanta olarak çalışmaya başlayan Konya Lezzet Lokantası, bir süre sonra herkesce tanınarak Osmanlı yemekleri denilince akla ilk gelen yerlerden olmuş. Burada Atatürk’ten, İngiltere Kraliçesi Elizabeth II’ ye , Pakistan Başkanı Benazir Butto’dan Amerika eski başkanı Richard Nixon’a kadar birçok ünlü sima ağırlanmış. Menüsünde hünkarbeğendi, kuzu kapama, Mevlevi pilavı, av etleri, ördek palazı gibi Osmanlı mutfağının her yerde bulunmayan lezzetleri yer alıyor. Şu an Topkapı Sarayı içinde yer alan Konyalı Lokantası da ikinci ubesi olarak 1967 yılında açılmış. Şimdi sadece bu şubesi var.

Adres: Sultanahmet Mahallesi Topkapı Sarayı, 34122 Fatih Websitesi Tel: (0212) 513 96 96 Konum için tıklayın.

4. Köfteci Arnavut

kofteci arnavut balat
tr.foursquare.com – Veli Gürgah

Balat’ta 1937’den beri var olan, aslında Mavi Köşe ismiyle açılsa da ününü Köfteci Arnavut olarak yaymış lokanta. Köftesi, piyazı, ciğeri, kıbrıs tatlısı ve şimdilerde çok bilinse de eskiden çok daha az duyduğumuz trileçesiyle (arnavut tatlısı olarak da geçiyor) meşhur olmuş, zaten olayı da çok fazla çeşit yapmak yerine çok lezzetli birkaç çeşidini devam ettirmek. Aman trileçe zaten her yerde var demeyin, giderseniz mutlaka deneyin gerçekten farkı anlayacaksınız. Küçük ve az yemek seçeneği olan bir yer olduğu için birazcık ye-kalk konseptli. Köfte ve tatlı her gün var, ciğer sadece salı ve cuma günleri çıkıyor. Yine de çok geç gitmezseniz iyi olur, köfte akşama kadar kalmayabiliyormuş.

Adres: Mürsel Paşa Caddesi No:139 Balat-Fatih Tel: 02125316652 Konum için tıklayın.

5. Tarihi Bankalar Lokantası

tarihi bankalar lokantasi
www.bankalarlokantasi.com

1947’de Karaköy’de açılmış, açıldığı dönemlerden beri özellikle Bankalar Caddesi’ndeki sigorta ve banka yöneticilerinin ve çalışanlarının tercih ettiği bir lokanta. İstanbul’un en iyi esnaf lokantalarından biri burası fakat fiyatlar ortalama esnaf lokantalarının biraz üzerinde. Her zaman bulunan et, balık, tavuk yemek çeşitleri dışında her gün farklı çıkan menüleri oluyor. Sitelerinde haftalık olarak o haftanın günlük yemek menülerini ve fiyatlarını bulabilmeniz çok kullanışlı gitmeden önce oradan kontrol edebilirsiniz. Hünkar beğendi, köfte ve efsane ermeni tatlıları en lezzetlilerinden.

Adres: Perşembe Pazarı Caddesi No:5 Bankalar Caddesi Karaköy-İstanbul   Tel: 02122450949  Websitesi: www.bankalarlokantasi.com   Konum için tıklayın.

6. Ayaspaşa Rus Lokantası

ayaspasa rus lokantasi istanbul
Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/AyaspasaRusLokantasi

Gerçekten otantikliğini kaybetmemiş, 1943’ten beri lezzetli yemekleriyle parmak yedirten bir lokanta. Burası Gümüşsuyu’nda şirin, şık, temiz bir yer. Borç çorbası, sarı vodka gibi birçok farklı ve alışılmadık lezzetler var. Bu yüzden hepsini bir seferde denemeniz zaten imkansız olacaktır. Kış aylarında çarşamba, cuma ve cumartesi günleri canlı müzik varmış.

Adres: Gümüşsuyu Mahallesi İnönü Caddesi Ankara Palas Apartmanı No:59 Beyoğlu-İstanbul Tel: 02122434892 Websitesi: www.ayaspasaruslokantasi.com Konum için tıklayın.

7. Pandeli Restoran

pandeli restoran
Fotoğraf Kaynak: www.pandeli.com.tr

Mısır Çarşısı’nın üst katında olan yüz yılı aşkın bir tarihi olan İstanbul’a mal olmuş lokanta Pandeli, geçtiğimiz yıllarda ekonomik sıkıntılar nedeniyle kapanmıştı. Atatürk’ün müdavimleri arasında olduğu söylenir. Kraliçe Elizabeth II, Kral 1. Juan Carlos, İspanya Kraliçesi Sofia , Audrey Hepburn, Robert De Niro, John Malkovich, Peter Ustinov, Roman Polanski, Sarah Jessica Parker, Daniel Day-Lewis, Burt Lancester, Melina Merkuri, Sean Connery gibi bir çok büyük ismi ağırlamış. Neyse ki 2018’de mavi fayanslarını, zevkli ve tarihi dokusunu koruyan bir restorasyon sonrası yeniden açıldı. Gözümüz aydın! Hala o lezzetli yemeklerini yeme fırsatı bulamadıysanız artık ikinci bir şansınız var.

Adres: Mısır Çarşısı No: 1, 34110 Fatih Websitesi: www.pandeli.com.tr Tel: (0212) 527 39 09 Konum için tıklayın.

8. Meşhur Filibe Köftecisi

meshur filibe koftecisi sirkeci
tr.foursquare.com – Culinary Backstreets

1893’te açılmış ve Türkiye’nin en iyi köftecileri arasında seçiliyor sıkça. Köftesi kadar piyazıyla da nam salmış bir lokanta. Yaklaşık 1-2 sene önce eski tarihi yerinden taşınsa da sadece birkaç metre öteye taşınmış yani hala aynı yerde. Köftesinin lezzeti hakkında internette çarşaf çarşaf övgüler bulabilirsiniz.  Fakat porsiyonların küçüklüğü insanın hevesini kursağında bırakıyor. O yüzden giderseniz 1.5 porsiyondan az söylemeyin deriz, tadını doya doya çıkartın. Sirkeci taraflarındaysanız mutlaka uğranması gereken oldukça ye-kalk bir lokanta.

Adres: Tarihi Hocapaşa Lokantaları Sokağı No:3 Sirkeci-İstanbul Tel: 02125193976 Websitesi: www.meshurfilibekoftecisi.com Konum için tıklayın.

9. Kanaat Lokantası 1933

kanaat lokantasi uskudar
tr.foursquare.com – Sedef Piker

Üsküdar’ın en eskisi, rengarenk zeytinyağlılar ve tatlılarla insanın karar vermesini zorlaştıran vitriniyle güzel bir esnaf lokantası Kanaat Lokantası. Tabi uyarmakta fayda var ki yemekler biraz yağlı ve fiyatlar klasik esnaf lokantalarına kıyasla biraz pahalı. İmza lezzetleri Özbek pilavı, beğendili kebap, tandır, kuzu kapama, orman kebabı, elbasan tava… Üstüne de ekmek kadayıfı veya ayva tatlısı.

Adres: Selmanıpak Caddesi No:9 Üsküdar-İstanbul Tel: 02163415444 Websitesi: kanaatlokantasi.com.tr  Konum için tıklayın.

10. Hacı Abdullah Lokantası

haci abdullah lokantasi
haciabdullah.com.tr

Beyoğlu’ndaki 1888 tarihli Hacı Abdullah Lokantası, İstanbul’un en eski Osmanlı Mutfağı restoranlarından. Ustadan çırağa usulü giden bir geçmişi var. Kuzu tandır ve incik, elbasan tava, hünkar beğendi, karışık komposto, çeşitli turşular buranın geleneksel lezzetlerinden. Hatta özellikle frambuaz kompostosuna denk gelirseniz kaçırmayın deriz. Rengarenk turşu ve kompostolardan oluşan vitrini de çok nostaljik. Yemekler esnaf lokantası gibi ancak dudak uçurtuyor.

Adres: Ağa Camii Atıf Yılmaz Caddesi No: 9/A Beyoğlu-İstanbul Tel: 02122938561     Websitesi: haciabdullah.com.tr Konum için tıklayın.

11. Siirt Şeref Büryan

seref buryan salonu
serefburyan.org

Fatih’te Kadınlar Pazarı’nda yaklaşık 100 yıldır büryan kebap yapan ve geleneği dededen toruna geçirmiş bir aile lokantası. Herkes burayı büryan yemek için tercih ediyor ama onun dışında mumbar dolması, perde pilavı, tatlısı ve Osmanlı zamanlarını andıran bir tasta gelen ve minik bir kepçeyle içtiğiniz ayranı çok lezzetli. Her şey çok çabuk geliyor ve akşama doğru yoğun zamanlarda büryan kalmayabiliyor. Bizden tavsiye büryanı yağsız söylemeyin çünkü fazla tatsız olabiliyor.

Adres: Hüsambey Mahallesi İtfaiye Caddesi No:4 Kadınlar Pazarı Serdap Sokak Fatih-İstanbul  Tel: 02126358085   Konum için tıklayın.

12. Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta

tarihi sultanahmet koftecisi selim usta istanbul
Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/tarihisultanahmetkoftecisi

Biz bi türlü olayını anlayamasak da, Sultanahmet Köftesi’ni seven de seviyor. Hatta tüm katları mütemadiyen dolu. Meşhur Sultanahmet Köftesi’nin isim babası olan Selim Usta’nın yerinde bir porsiyon ızgara köfte yanına piyaz, üstüne de irmik helvası, yerli olsun yabancı olsun 1920’den beri yolu Sultanahmet’e düşen herkesin mutlaka bir kere tatmış olduğu ve tatması gereken lezzetlerden (en azından konu neymiş anlamak için). Tüm gün vızır vızır işliyor. Önünde kuyruklar olduğu da oluyor. Burada kredi kartının geçmediğini hatırlatalım.

Adres: Alemdar Mahallesi Divan Yolu Caddesi No: 12 Tel: 02125200566 -02125136468 Websitesi: www.sultanahmetkoftesi.com  Konum için tıklayın.

13. Tarihi Meşhur Kurufasülyeci Erzincanlı Ali Baba

erzincanli ali baba suleymaniye 1

Süleymaniye Cami’nin yan sokağında 1924’ten beri vızır vızır işleyen bir işletme. Elbette mutfağın imza yemeği kurufasülye ama menüde başka Osmanlı mutfağından kebaplar ve güveçler gibi seçenekler de var. Yemeğin üstüne gelen kabak tatlısı da ayrı bir güzel.

Adres: Prof. Sıddık Sami Onar Cad. No:11 Süleymaniye Fatih Tel: 02125136219 Websitesi: www.kurufasulyeci.com  Konum için tıklayın.

14. Tarihi Subaşı Lokantası

tarihi subasi lokantasi
tr.foursquare.com – Cumhur Karagöz

Yorucu bir Kapalıçarşı gezisi sonrası öğle yemeği için mutlaka uğranması gereken esnef lokantası. Patlıcan yemekleri, kuzu yemekleri, pilavı ve senede sadece 1 ay çıkan kuzu kokoreçi çok meşhur. Bu şubesi 1956’dan beri çalışıyor ama sonradan açılan bir şubesi de Sirkeci’de var. Ancak fiyatların yüksekliği sebebiyle insanların şikayetçi olduğunu da ekleyelim.

Adres: Mollafenari, Kılıçcılar Sk. No:2, 34120 Fatih Tel: 90 212 522 47 62 Web Sitesi: www.tarihisubasi.com Konum için tıklayın.

15. Yanyalı Fehmi

yanyali fehmi
tr.foursquare.com – Gurbusy

Dedesi Yunanistan Yanya’dan göç etmiş olan Fehmi Efendi’nin 1919’da, zamanında sarayda aşçı olarak çalışmış ustası Hüseyin Efendi ile açtığı Türk Mutfağı lokantası bugün hala aynı yerinde. Çorbaları, zeytinyağlıları, islim kebabı, elbasan tava, paşa kebabı gibi et yemekleri ünlü.

Adres: Osmanağa, 34714 Kadıköy Tel: 90 216 336 33 33 Web Sitesi: www.fehmilokantasi.com Konum için tıklayın.

MEYHANELER

16. Kör Agop Meyhanesi

kor agop meyhanesi kumkapi istanbul
Fotoğraf Kaynak: Bulut Sevük / Foursquare

1938 yılından beri Kumkapı’da 3-4 masayla açılmış İstanbul’un en eski meyhanelerinden biri. Özellikle balık çorbası ve mezelerinden topik ve sıcak pilakisi en sevilenlerinden. Çok büyük veya çok çeşide sahip olan bir meyhane değil ama otantikliğini koruyor.

Adres: Şehsuvar Bey Mahallesi Ördekli Bakkal Sokak No:7 Fatih-İstanbul   Tel: 02125172334 Websitesi: koragop.com  Konum için tıklayın.

17. Agora Meyhanesi 1890

agora meyhanesi balat

Agora Meyhanesi yaklaşık 120 yıllık bir meyhane ve son birkaç senedir yönetmen Ezel Akay da buranın ortaklarından. Bir iki sokak ötede Balat Agora Meyhanesi adında başka bir meyhane var ve asıl eski olana gitmek isteyenler karışıklık yaşamamak için dikkatli olmalılar. Agora Meyhanesi İstanbul’un en eski ve salaş meyhanelerinden. Mezelerine ve ortamına bayılan çok, özellikle meyhane kültürünü sevenler İstanbul’un en iyilerinden olduğunu her fırsatta dile getiriyorlar. Mutlaka gidilip görülmeli.

  Websitesi: agorameyhanesi.com Konum için tıklayın.

18. Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi

cumhuriyet meyhanesi
www.tarihicumhuriyetmeyhanesi.com.tr

1920’li yıllardan beri İstanbul’un en eski ve meşhur meyhanelerinden biri Cumhuriyet Meyhanesi. Aslında daha da eskiden Rumlar tarafından işletilirmiş ama kendini cumhuriyet ve Atatürk sevgisinden ötürü 1923’te kurulmuş kabul ediyor. Atatürk de buraya Kulüp Rakı içip, beyaz leblebi yemeğe uğrar, hep 5 numaralı masasına otururmuş. 10 Kasımlarda masası Ata2yı bekliyor ve müşterilere leblebi ikram ediliyor. Eski dönemlerin ruhunu koruyan nostaljik meyhane, fasıl yapmak istiyorsanız en keyifli mekanlardan biri. Eski tadını tam olarak koruyamasa da, meyhane kültürünü en iyi tanıyabileceğiniz yerlerden olduğu için denemeye değer. Rezervasyon yapmanızı öneririz.

Adres: Hüseyinağa Sahne Sokak No:47 Beyoğlu Tel: 02122520886 Websitesi:  www.tarihicumhuriyetmeyhanesi.com.tr Konum için tıklayın.

19. Madam Despina Meyhanesi

madam despina meyhanesi kurtulus istanbul
Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Madam-Despinanın-Meyhanesi

Kurtuluş’ta oldukça eski bir ermeni meyhanesi. Yemeklerinden çok o nostaljik ve salaş havasını tatmak için tercih edilen bir yer. Ara sokakta minik bir mekan. Akşamüstü 5’le gece 12 arası açık. Feriköy, Kurtuluş ve Bomonti taraflarında oturanlar için güzel bir seçenek. Bahçesi en keyifli yeri o nedenle de havaların güzel olduğu günler özellikle tercihiniz olsun. Özellikle yaz akşamları canlı müzik de oluyor.

Adres: Feriköy Mahallesi Kurtuluş Caddesi Açık Yol Sokak No:9 Şişli-İstanbul  Tel: 02122473357  Konum için tıklayın.

PASTANELER

20. Baylan Pastanesi

baylan kupgriye kadikoy

İstanbul’un en eski en köklü pastanelerinden bir tanesi olan Baylan Pastanesi her ne kadar zamanında ilk şubesini 1923’de Beyoğlu’nda ikinci şubesini de Karaköy’de açmış olsa da bugüne kadar kapanmadan gelen en eski şubesi Kadıköy çarşı içindeki 1961 tarihli 3. şubesi. Şu an Bebek sahilde de bir şubesi var. Baylan, bir efsaneye ismini vermiş pastanelerden. Kup Griye adlı dondurma, karamel, badem ve kremadan oluşan şaheser bu pastaneden çıkma. Bugün Kadıköy çarşıya gelip Baylan’da nostalji yapmanın yeri ayrı. Adisababa, Trüf ve makaronları, likörlü çikolataları da çok başarılı tatlarından.

Adres: Caferağa Muvakkıthane Caddesi No:19 Kadıköy-İstanbul Tel: 02163466350 Websitesi: baylangida.com Konum için tıklayın.

21. Vefa Bozacısı

vefa bozacisi 2

Türkiye’nin neresinde yaşarsanız yaşayın Vefa Bozacısı’nı duymuşsunuzdur diye düşünüyoruz. Çünkü tam 140 yıllık, şimdilerde dördüncü nesil torunun işlettiği, boza denince akla gelen ilk isim Vefa Bozacısı. Hele kış aylarında birazcık tarçın ve tabiki sarı leblebiyle oldukça seveni var burasının. 1876’da açıldığı yıldan beri adını aldığı Vefa Caddesi’nde yani Fatih’te bulunuyor. Oralardan geçerseniz mutlaka tadın bu lezzeti.

Adres: Vefa Caddesi No:66 Fatih-İstanbul  Tel: 02125194922  Websitesi: vefa.com.tr  Konum için tıklayın.

22. İnci Pastanesi

inci pastanesi
www.agos.com.tr

Yaklaşık 70 yıldır Beyoğlu’nun en meşhur tatlıcılarından İnci Pastanesi. Özellikle profiterolü en dillere destan olmuş lezzeti. Birkaç sene önce yer değiştirmek zorunda kalsa da lezzetinden ve gelenekselliğinden bir şey kaybetmemiş. Profiterolü en özel lezzeti olsa da diğer tatlıları da bir o kadar güzel.

Adres: Hüseyinağa Mis Sokak Beyoğlu-İstanbul Tel: 02122432412 Konum için tıklayın.

KAHVALTI MEKANLARI

22. Emek Kafe

emek cafe
tr.foursquare.com – Evren Kayalıbağ

1965’te açılmış Emek Kafe, Yeniköy’ün en eskilerinden. En çok kahvaltı için tercih edilse de günün her saatinde deniz kenarında keyif yapmaya gideni çok. Bu yüzden özellikle sabahları ve haftasonları yer bulma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. En çok sevilenleri patatesli gül böreği ve menemen. Fiyatlar ortalama, manzarası dillere destan.

Adres: Köybaşı Caddesi Daire Sokak No:17/1 Sarıyer-İstanbul  Tel: 02122237728 Konum için tıklayın.

24. Bebek Kahvesi

bebek kahve bebek

Yaklaşık 65 yıldır ünlüler dahil birçok İstanbullu’nun tercih ettiği, çok güzel deniz manzarası olan kahve. Özellikle kahvaltı veya kahve içmeye gelenler tarafından oldukça tercih ediliyor. Son zamanlarda fiyatları çokça arttırıp eski tadını bozsa da İstanbul’un eski ve tanıdık yerlerinden. Haftasonları kalabalık olacaktır, hazırlıklı gidin deriz.

Adres: Cevdet Paşa Caddesi No:18 Bebek-İstanbul  Tel: 02122575402 Websitesi: www.bebekkahve.com.tr Konum için tıklayın.

25. Meşhur Sarıyer Börekçisi

sariyer borekcisi
tr.foursquare.com – Özgür Kongur

Sonralarda Sarıyer Börekçisi adı altında bir sürü börekçi açılsa da ”Meşhur Sarıyer Börekçisi” 1895’ten beri Sarıyer’de ve bilinenin aksine başka şubeleri de yok. Her gün taze çıkan sıcacık börekleri ve boğaz manzarasıyla İstanbul’un en eski ve en lezzetli börek yapan yerlerinden. Özellikle kıymalı böreği dillere destan olsa da bütün böreklerinin çok lezzetli olduğunu söylemekte fayda var. Mutlaka bir gün gidip çay börek ikilisiyle kahvaltınızı yapın deriz.

Adres: Yeni Mahalle Caddesi No:28 Sarıyer-İstanbul  Tel: 02122421539  Websitesi: meshursariyerborekcisi.com Konum için tıklayın.

26. Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

cinaralti cafe
Fotoğraf Kaynak: Hakan Akyıldız / Foursquare

Senelerdir Çengelköy’de tam boğazın kıvrımında yer alan, çay bahçesi olarak açılsa da şimdilerde balık bile servis eden bir yer. Adında da söylendiği gibi ailece gidebileceğiniz, çay konusunda epey iddialı ve açık olduğu her saat menemen yiyebileceğiniz nadir yerlerden. Eski usül şekilde sadece nakit ödeme yapabiliyorsunuz. Manzarası özellikle de günbatımında çok keyifli, denemeye değer.

Adres: Çengelköy Mahallesi Çınarlı Cami Sokak No:4/A Üsküdar-İstanbul  Tel: 02164221036     Websitesi: www.cengelkoycinaralti.com Konum için tıklayın.

ŞEKERCİLER

27. Meşhur Bebek Badem Ezmesi

bebek badem ezmesi
tr.foursquare.com – Neşem

1904 yılından beri Bebek’te bulunan badem ezmecisinin sahibesi, tahtı babasından devralmış. Bunca yıldır İstanbul’un en iyi badem ezmecilerinden olmalarına rağmen hiçbir zaman şube açmayı istememişler çünkü fabrikasyon üretimi reddediyorlar. Badem ezmelerinin yanı sıra fıstık ezmeleri de çok lezzetli ve meşhur. Dükkan hakkında gelen nadir eleştiriler de genellikle fiyatların pahalı olmasıyla alakalı oluyor; ama hem İstanbul’un en lezzetlilerinden olduğunu hem de badem ezmesinin zaten ucuz bir şey olmadığını düşünürsek görmezden gelinebilir bizce fiyatlar. Özellikle badem ezmesi severlerdenseniz mutlaka tatmaya değer.

Adres: Bebek Mahallesi Cevdetpaşa Caddesi No: 53/C Beşiktaş-İstanbul Tel: 02122635984  Konum için tıklayın.

28. Cemilzade

cemilzade
www.facebook.com/cemilzade

Badem Ezmesi denince 1883’te açılan Cemilzade’nin de hakkını yememek lazım. Şimdilerde dördüncü nesil işleri yürütüyor ve Selamiçeşme, Şaşkınbakkal, Etiler ve Nişantaşı olmak üzere 4 şubeleri var. Cemilzade badem ezmelerinin yanı sıra lokum ve akide şekeriyle de çok beğeniliyor.

Adres: Cemil Topuzlu Caddesi No:7/C Kadıköy-İstanbul Tel: 02163850423 Websitesi: www.cemilzade.com.tr Konum için tıklayın.

29. Şekerci Cafer Erol

sekerci cafer erol
tr.foursquare.com – Arda Yurtsever

Dışardan vitrinini gördüğünüzde ağzınızın sulanacağını iddia ediyoruz! Şekerci Cafer Erol tam olarak 1807 yılında açılmış yani İstanbul’un eski ve kaliteli birkaç şekercisinden biri. O kadar fazla ürünleri var ve bu çeşit artışına rağmen lezzeti o kadar iyi koruyabilmişler ki; dondurmasından ezmesine, akide şekerinden lokumuna say say bitmeyen epey uzun bir favoriler listesi var. Göztepe, Kadıköy, İstinye Park, Aqua Florya AVM ve Akasya AVM olmak üzere beş şubeleri bulunuyor ama bizim listemizde yer almasının sebebi Kadıköy’deki orjinal yeri. Bir sürü geleneksel tat bulabileceğiniz gibi, eski zamanları anımsatan hediyelik eşyalar bile satın alabilirsiniz buradan.

Adres: Osmanağa Mahallesi Yasa Caddesi No:19 Kadıköy-İstanbul Tel: 02163371103 Websitesi: sekercicafererol.com Konum için tıklayın.

30. Ali Muhiddin Hacı Bekir

haci bekir
tr.foursquare.com – John B.

Tam 1777 yılında açılan, o günden beri de ne lezzetinden ne ününden bir şey kaybetmeyip, aksine kat be kat arttıran şekerci. Sarayın Şekercibaşına layık bulunmuş, New Yorktan Paris’e yarışmalarda ödül almış, lokumun yaratıcı Ali Muhiddin Bey’in Louvre müzesinde bile tablosu var. 😀 Çifte kavrulmuş lokumu, demirhindi şerbeti, sahlebi, kaymaklı lokumu ve daha birçok tatlısı asırlardır dilden dile dolaşıyor. Beyoğlu başta olmak üzere şubeleri olduğu gibi, internetten sipariş vermek gibi bir seçeneğiniz de var. Denenmesi gereken lezzetlerden.

Adres: İstiklal Caddesi No:83/A Beyoğlu-İstanbul  Tel: 02122442804 Websitesi: www.hacibekir.com      Konum için tıklayın.

31. Altan Şekerleme

altan sekerleme 2
tr.foursquare.com – Ahmad Syahir Abd Rahman

Çok uzun senelerdir Eminönü’nde bulunan, zaten görünüşü de oldukça salaş olan tam anlamıyla otantik denebilecek bir şekerci. Babadan oğula tam 5. kuşağa geçmiş, hala da lezzetinden bir şey kaybetmemiş. Lokumları en özel lezzetlerinden. Eminönü tarafına giderseniz mutlaka bir uğrayıp tadın fiyatlar da uygun.

Adres: Kıbleçeşme Caddesi No:96 Kantarcılar Eminönü-İstanbul Tel: 02125225909 Konum için tıklayın.

32. Üç Yıldız Şekerleme

uc yildiz sekerleme istanbul
Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Ucyildizsekerleme

1926 yılında açılmış, yanılmıyorsak hala da asıl dükkan Beyoğlu dışında bir şubesi yok. Burası da bir aile yeri, nesilden nesile geçmiş şimdi ise üçüncü nesil idare ediyor. Badem ezmesi, tahin helvası ve sakızlı lokumu enleri. İsterseniz internet sitesinden de eve sipariş verebiliyorsunuz.

Adres: Hüseyinağa Mahallesi Dudu Odaları Sokak No:7 Beyoğlu-İstanbul Tel: 02122938170 Websitesi: www.ucyildizsekerleme.com  Konum için tıklayın.

kaynak: bizevdeyokuz.com

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap