Helal Yatırım Tavsiyeleri 2022
  1. Ana Sayfa
  2. Hayata Dair Tavsiyeler

Helal Yatırım Tavsiyeleri 2022

0

Helal yatırım tavsiyeleri yazımızda yatırım yapmak, ancak harama da düşmemek isteyen birçok kişi için helal yatırım araçlarından bahsedeceğiz. Bu konuda ilk olarak faizden kazanç elde etmenin haram olduğu unutulmamalıdır. Faiz amacıyla bankalara para yatırmak da caiz değildir.

Eğer helal yatırım olarak ne kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, tüccar ve esnaf ile kar zarar ortaklığı bunlardan biridir. Bu çerçevede ticaret, sanayi yahut zanaat üzerine çalışan kişilere, şirketlere; kar ve zararda ortak olmak kaydı ile para yatırılır. Bu kapsamda para sahibine yıl sonu gerçekleştirilen hesapta karı verilir. Peki, Helal Yatırım tavsiyeleri nelerdir?

Helal Yatırım Tavsiyeleri

Helal yoldan nasıl yatırım yapılır sorusuna verilebilecek farklı cevaplar yer alır. Bunlardan bir tanesi hisse senetleridir. Bu durum ticaret veya üretim yapan ya da hizmet sunan bir firmaya ortak olmayı ifade eder. Bu çerçevede senetleri alan kişi, senedin temsil ettiği kapsamda şirketin karına ve zararına ortak olur.

Ancak burada dikkatli olmak da şarttır. Zira şirketin sunduğu hizmet ya da ürettiği mal içki, uyuşturucu gibi haram bir şey olmamalıdır. Fuhuş, kumar tarzı da bir hizmet de olmaması gerekir. Dolayısıyla hemen yatırım yapmadan ilgili firmanın işleri, neler sunduğu ayrıntılı şekilde incelenmelidir.

Eğer İslam dininde haram olan bir şey bulunmuyorsa senetlerin alınması, satılması da mümkündür.

helal yatırım tavsiyeleri
helal yatırım tavsiyeleri

Emlak ile Helal Yoldan Yatırım Nasıl Yapılır?

İnşaat sektörü Türkiye’de oldukça canlı, hareketli bir sektördür. Dolayısıyla emlak da ülkemizde oldukça gelişmiştir. Eğer yatırım yapmak istiyorsanız, bu da bu çerçevede sayılabilir. Tercih edebileceğiniz şekiller iki tanedir.

Birincisinde hazır bir evi, apartmanı veya villayı satın alabilir, bunu bir fiyata kiraya sunabilirsiniz. İkincisinde ise sahibi olduğunuz bir arsaya bina dikerek yatırım gerçekleştirebilirsiniz. Paramı helal bir şekilde nasıl değerlendirebilirim diyorsanız, bunu düşünmeniz de mümkündür.

Burada Helal Yatırım Araçları arasında tek seçenek ev de değildir. İsterseniz dükkan veya arsa kiralamanız da söz konusu olabilir.

Değerli Madenler ve Döviz ile Yatırım Nasıl Yapılır?

Paramı helal bir şekilde nasıl değerlendirebilirim diyorsanız, değerli madenler ve döviz de seçeneklerden bir tanesidir. Bu yatırım türü günümüzde birçok kişi tarafından yaygın olarak kullanılır. Müslüman, zekatını vermek koşuluyla altın ya da döviz sahibi olabilir. Bunları peşin şekilde satmak, kısa ya da uzun süreli elde tutmak da caiz olur. 

Bu konuda altın ve gümüş gibi değerli madenleri değerlendirebilir ya da Amerikan doları, euro gibi farklı ülkelerin para birimlerini değerlendirebilirsiniz.

Caiz Olmayan Yollar Nelerdir?

Günümüzde yatırımın birçok yolu vardır. Bu nedenle helal yatırım yollarının yanı sıra nelerin caiz olmadığı da önemlidir. Faize bulaşmadan nereye yatırım yapmalı diyorsanız yukarıda belirttiğimiz yöntemleri daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Buna karşılık tahviller caiz olmayan yollardan biridir. Tahvil alınıp satılan, faizli borç senedi çerçevesindedir. Faiz karşılığı borç almaya girmekte olup İslam dininde faiz alıp vermek haramdır. Dolayısıyla tahviller de bu bakımdan caiz olmaz.

Ayrıca döviz karşılığı borç alma da caiz olmaz. Ancak son zamanlarda sık sık yatırım aracı olarak kullanılmaya başlayan kripto paralara da dikkat edilmelidir. Zira caizdir denilemediği için önceden araştırma yapılmalıdır. En risksiz yatırım araçları arıyorsanız bunları detaylarıyla bilmeniz helal yatırım için şarttır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 5]

Yorum Yap