Göcek Koy ve Plaj Tavsiyeleri 2022
  1. Ana Sayfa
  2. Gezi ve Tatil Tavsiyeleri

Göcek Koy ve Plaj Tavsiyeleri 2022

0

Göcek Koyları ve Plajlarını sizler için tanıtacağız. Sizler için çeşitli kaynaklardan göcek koy ve plaj tavsiyelerini derledik. Cennet koylarıyla ülkemizin en nadide yerlerinden olan Göcek’in sefasını en fazlaca tekneler sürüyor. 2-3 yelkenliden başka kimsenin olmadığı bakir koylarda bulunmanın normal olarak hazzı bambaşka fakat karadan ulaşılabilen birkaç koyda da bu zevke ortak olmak olası.

Göcek Koy ve Plaj Tavsiyeleri

İnlice Halk Plajı

inlice plaji gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Hayrullah Gargı -Foursquare

Göcek’te havlunuzu katlanır sandalyenizi atıp deniz keyfi yapabileceğiniz bir belediye plajı İnlice Halk Plajı. Giriş tutarı yok fakat aracınızla geliyorsanız park yeri tutarı var. Şezlong ve şemsiye kira ile. Wc, duş ve kabinler ise ücretsiz. Plajda belediyenin işlettiği bir cafe de var. Plajı iri kumlu ve çakıllık. Deniz suyu sıcaklığı düzgüsel fakat derinlik sığ başlayıp aniden derinleşebiliyor. Dikkatli olmakta yarar var. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Osmanağa Koyu

osmanaga koyu gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Haşim Kesava – Foursquare

Osmanağa Koyu, Ayten Koyu ve Bedri Rahmi Koyu Göcek’te tekne ile de gelebileceğiniz fakat hem de karadan kendi aracınızla kıyıya kadar ulaşım sağlayabildiğiniz 3 koy. Yalnız yolların biraz bozuk bulunduğunu da not düşelim. Bunlardan Osmanağa olanı çok küçük bir koy. Sahili taşlık, denizi berrak. Tamamen bakir bir koy olduğu için hela, duş, kabin yada yeme-içme işletmesi yok. Sadece bir tatlı su çeşmesi var. O yüzden hazırlıklı gelin. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Ayten Koyu

ayten koyu gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Mehmet Yağız – Foursquare

Ayten Koyu ise Osmanağa Koyu’na gelmeden bundan önceki koy. Burası da küçük ve bakir bir koy. Herhangi bir işletme, hela, duş, kabin yok. Denizi oldukça taşlık. Göcek merkezden çıktığınızda karşınıza çıkan ilk bakir denize girme noktası olduğundan diğerlerine bakılırsa daha kalabalık olabiliyor. Eğer kalabalıksa ona 5 dakika sürüş mesafesindeki Osmanağa Koyu’na devam edebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Kille Koyu

kille koyu gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Fatih Mercan – Foursquare

Dalaman ve Göcek’in sınırlarını çizen Kille Koyu da araba ile ulaşım sağlayabileceğiniz bununla birlikte tekne ile de gelebileceğiniz bir koy. Diğerlerine bakılırsa oldukca büyük bir alana yayılıyor. Ulaşım toprak yol sebebiyle biraz zor fakat gelmeye kıymet. Kalabalık değil, rahat, kamp için müsait. Denizin toprak bağlantısı olduğu için, girdiğiniz anda deniz suyu bulanık olabiliyor ama açıldığınızda berraklaşıyor. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Bedri Rahmi Koyu

bedri rahmi koyu gocek 1

Bedri Rahmi Koyu da Kille Koyu’ndan bir sonrasında gelen, Göcek’ten kalkan her tur teknesinin kesinlikle uğramış olduğu, adını Türk ressam, yazar ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan alan koy. Kendisinin buradaki bir kayaya yaptığı meşhur balık figürünün olduğu yer.

bedri rahmi koyu gocek 2

Bedri Rahmi, 1974’de Göçek’e yaptığı bir seyahatte buradaki kayaya balık figürü çizince evvel Taşyaka Bükü olan koyun ismi zamanla ismi Bedri Rahmi Koyu olmuş. Dikkatli incelendiğinde içinde 6 değişik hayvan bulunduğunu görebilirsiniz. Koyda minik bir iskele ve restoran da var. Koyda bir öteki dikkat çekici ayrıntılar da M.Ö 350 yılında Likyalılar tarafınca yapılmış kaya mezarları. Tekne turları nedeniyle koyun trafiği bir fazlaca fazla. Buraya aracınızla gelebiliyorsunuz fakat diğer koylardaki benzer biçimde sahiline kadar araçla inemiyorsunuz.

Aracınızı yukarıda park edip kıyıya doğru yürümeniz gerekiyor. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Sarsala Koyu

sarsala koyu gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Serkan KARATAY – Foursquare

Çam ve iğne ağaçları ile çevrili Sarsala Koyu, bölgedeki en güzel koylardan ve karadan doğrudan ulaşım var. Plajı kumluk, deniz suyu ılık. Buraya geldiğinizde deniz, kum, güneş muhabbetinden sıkılırsanız, bölgede yürüyüş yapabileceğiniz patikalar var. Bu patikalar Hamam Koyu’na kadar uzanıyor. Plajda, belediye işletmesi bir cafe, hela ve duş bulunuyor. Şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Boynuzbükü

boynuzbuku koyu gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Haşim Kesava – Foursquare

Tekne turlarının uğrak noktalarından olan Boynuzbükü de kara bağlantısı olan koylardan. Çam ağaçlarıyla çevrili harika bir doğası var. Burada eğlenceli bir restoran işletmesi ve iskelesi de bulunuyor. Restoranın tüm sebze ve meyve ihtiyacı hemen arkasındaki bahçeden sağlanıyor. Aynı zamanda işletme Parasailing imkanı da sağlıyor. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Blue Point Beach ve D-Marin

d marin blue point beach gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Aslı Vural – Foursquare

Blue Point Beach, D-Marin’in Mısır’dan getirilmiş o meşhur altın kumlu özel plajı. Plajı mavi bayraklı. Göcek merkezdeki tek ve özel plaja sahip yer. İçinde restoran bulunuyor. Gerçekten üst seviye bir hizmet sunuyor. Yalnız her hizmetin de bir bedeli var. Giriş tutarı bir fazlaca yüksek. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Tekne Turu İle Ulaşılan Göcek Koyları ve Plajları

Göcek’ten çıkmalı tekne turları 12 adalar denilen bir rota izliyor. Bu rota içinde, Yassıca Adalar, Hamam Koyu, Kurşunlu Koyu, Yavansu, Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Göbün Koyu, Boynuzbükü, Göcek Adası, Domuz Adası benzer biçimde duraklar var fakat 12 adanın hepsi Göcek’te değil kimisi Marmaris’te ve Fethiye’nin başka yerlerinde. Ayrıca 12 adalar tekne turu rotaları katıldığınız tur acentesine gore farklılık gösteriyor. Turdaki durakların tüm bunlar gerçek bir ada değil kimisi koy. Fakat genel olarak 12 adalar turu olarak geçiyor. Göcek çevresinde teknelerin durduğu koy ve adaları aşağıda veriyoruz.

Göcek Adası

gocek adasi gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Sinem K. – Foursquare

Göcek merkeze en yakın ada. Belediye’nin marinasından saatte bir kalkan motorlar ile 15 dakikada ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Burada Göcek Adası Plajı var ve ücretli. Daha bakir koylar arıyorsanız bir tekne turuna çıkın deriz.

Fimi Island

fimi island gocek 3

Göcek Adası’nda bir beach işletmesi ve restoran. Yazın burada DJ performanslı elektronik müzik festivalleri de oluyor. Eğer kendi teknenizle gelmiyorsanız müşterilerini marinadan botla alıyorlar ve 10 dakika sonrasında Göcek Adası’na varıyorsunuz. Giriş fiyatı uygulaması var. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

Yassıca Adalar

yassica adalar gocek 5
Sahilde oturanları tanıdınız mı? D

Yassıca Adalar irili ufaklı, derin yada sığ suları olan birçok minik adadan oluşuyor. Hiçbirinde işletme yok. Tamamen bakir. Havuz benzer biçimde bir denizi var. Her tekne turu buraya ne olursa olsun uğruyor. Göcek merkeze de en yakın adalardan olduğundan tekne trafiği yoğun olan bir yer. Takımadalar Zeytinli Ada, Şeytanlı Ada, Büyük Yassıca Adası, Küçük Ada, Kızıl Ada ve Kaşık Adası’ndan oluşuyor. Aralarından en meşhur olanı Kaşık şeklini andıran Kaşık Adası. Burada devamlı park halinde bulunan bir gözleme teknesi var. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

Tersane Koyu

tersane koyu gocek

Göcek’in en büyük adası. Osmanlı zamanında burada bir tersane varmış. Kalıntıları halen daha duruyor. Doğu ve batı yönünde Yaz ve kış olmak üzere demir atmalık 2 limanı var. Kıyısında iskelesi olan şirin bir restoran var. Burası da günübirlikçi teknelerin çoğunlukla demir attığı yerlerden. O yüzden aslolan keyfi 17’den sonrasında çıkıyor. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

Akvaryum Koyu

akvaryum koyu gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Zerrin Ergin – Foursquare

Tüm Göcek adaları ve koyları arasında en mavi ve berrak denizi olan, suda yüzen balıkları şnorkele ihtiyaç duymadan görebildiğiniz nokta, Domuz Adası ve Tersane Adası arasında kalan Akvaryum Koyu. Koyun ortasında yıkık bir fener kalıntısı da var. Yanınızda deniz gözlüğü yada şnorkel olduğundan inanın. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

Domuz Adası

domuz adasi gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Sibel H. A. – Foursquare

Çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı, ismini bir zamanlar tepelerinde yaşayan yaban domuzlarından alan bu ada da Simavi ailesine ilişkin özel bir ada. Adanın kuzeyindeki küçük koya tekneler demir atıyor. Su altında tarihi kalıntılar var o yüzden şnorkel yapmak için ideal. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

Göbün Koyu

gobun koyu gocek 1

gobun koyu gocek 3
Çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı, rüzgar almayan, oldukça korunaklı bir koy olan Göbün Koyu, Domuz Adası’nı güneye doğru geçince karşınıza çıkıyor. Teknelerin gecelemesi için harika bir yapıya haiz olan koyu Göbün adlı restoran işletiyor. Sadece tekne ile ulaşılabilen restoran bizce Göcek koylarındaki en iyi restoran. Böceği ile ünlü. Eğer böcek alırsanız seçtiğiniz 5-6 çeşit meze ikram olarak geliyor. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

Merdivenli Koyu

merdivenli koyu gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Yelda Ayhan – Foursquare

Merdivenli Koyu ise ismini sahilinde bulunan ve zamanı olduğu düşünülen merdivenlerden alan bir koy. Burada denize girmekten daha güzel bir aktivite daha var. O da kanyon görünümlü vadinin içinden geçen patikayı takip ederek tepeye doğru yürüyüş yapmış olup görkemli manzarayı izlemek. Koyda çadır kampı yapmak da güzel düşünce. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

Yavansu (Martı Koyu)

marti koyu gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Sinem A – Foursquare

İsmini, kıyıda taşlarla yapılma büyük beyaz bir martı şeklinden alan koy. Kıyıya yakınlaştığınızda çok sığlaşan denizi var. Burada ahşap bir iskele ve zaman zaman hizmet veren bir restoran var. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

Kurşunlu Cennet Koyu

kursunlu koyu gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Olgar – Foursquare

Burası da rota üzerinde minik, korunaklı bir koy. Küçük bir plajı, plajında bir tekne-restoran ve Likya mezarlarının bulunmuş olduğu tepeleri var. Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

Binlik Koyu (Kuyrucak Koyu)

binlik koyu gocek

Çam ağaçlarının denize kadar eriştiği, tesisin olmadığı, rüzgara korunaklı, doğal bir koy. Tekneleri bağlamak için iskeleler var. Şnorkel meydana getirmeye müsait bir koy. Konum için tıklayın. Haritada 19 numara.

Kleopatra Koyu (Hamam Koyu)

hamam koyu gocek

Kleopatra yada Hamam Koyu, Likyalılardan kalma hamam kalıntılarının bulunmuş olduğu ünlü koy. Ama kalıntılar sualtında değil. Olduğu benzer biçimde su üzerinde. Yani kalıntıların arasında yüzebiliyorsunuz. Göcek’in en meşhur koyu olduğu için, gün içinde sabahın erken saatlerinde yada 17’den sonrasında gelmeniz ideal olur. Konum için tıklayın. Haritada 20 numara.

adaia gocek 3

Aynı zamanda Hamam Koyu’nda Adaia Göcek da var. Ambiyans oldukça hoş ama lezzet olarak ödediğimiz faturayı karşılamadı. En güzeli yemekten sonra bir şeyler içmeye barına gelmek. Bazı akşamlar Ayhan Sicimoğlu gibi ünlü adların canlı performansları veya dj performansları da oluyor. Konum için tıklayın. Haritada 21 numara.

Sıralıbük Koyu

siralibuk koyu gocek fethiye mugla
Fotoğraf Kaynak: Murat E – Foursquare

Sıralıbük Koyu, Göcek koyları arasında suyu en serin ve derin olanı. Çünkü burada tatlı su deposu deniz suyu birleşiyor. Ayrıca bu koy dağ keçilerinin konut tuttuğu koylardan. Plajında herhangi bir tesis yok. Sahili çakıllı. Konum için tıklayın. Haritada 22 numara.

Koylarda Bulabileceğiniz Servisler

Göcek o şekilde bir yer ki marinaya hiç girmeden aylarca denizde kalabilirsiniz. Koylardaki restoranlardan teknenize su alabilir (ama kuyu suyu olacaktır), ancak yeme içmeyi değil, masajı bile teknenize çağırabilirsiniz. Ancak siz mümkün olduğunca ihtiyaçlarınızı önden halletmeye çalışın yoksa yüksek bedeller ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Migros

gocek tekne market servisi
Migros’un süper market teknesi gün boyu koy koy gezerek park ediyor. Zodyağına atlayıp markete yanaşıyorsunuz. Ya da teknenize getirmelerini dilerseniz 05414563456’yı arayabilirsiniz. Ayrıca şnorkel, Birkenstock terlik şeklinde denizde gerekebilecek ihtiyaçlarınızı da bulabiliyorsunuz.

Mezeci

gocek tekne servis mezeci

Göcek’te restoranı bulunan Mezegi’nin bir de koy koy gezen bir sandalı var. Kavanozda servis edilen mezeleri leziz ve ergonomik. Teknenize çağırmak isterseniz numarası 05384846393

Tatlı ve Dondurma

gocek dondurmaci
Özsüt Pastanesi’nin tatlılarını satan sandalda hem de Algida’nın dondurmalarını bulabiliyorsunuz. Artizanal dondurma tercih ederseniz aile boyu olarak bulabiliyorsunuz.

Balıkçı

gocek tekne servisler
Deniz ürünü teknesi de gün boyu sahilleri turlayarak satın alan arıyor. Eğer bir gün evvelinde ararsanız kalamar, midye şeklinde özel isteklerinizi de organize edebiliyorlar. 05415228545’ten teknenize çağırabilirsiniz.

Bakkal

bakkal tekne gocek

Koyları ek olarak yerellerin meyve-sebze, ekmek şeklinde rahat gereksinimlerle dolu sandalları turluyor.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap