En İyi Kahve Tavsiyeleri 2022
  1. Ana Sayfa
  2. Hayata Dair Tavsiyeler

En İyi Kahve Tavsiyeleri 2022

0

Sizler için en iyi kahve tavsiyelerini derledik. Türkiye’de birçok kaliteli kahve şirketi, işinde yetkin kavurucu ve fazlaca güzel kahveler var. Bilmeyenler için şu şekilde anlatayım; Kahveler yıla gore ve mevsimsel döngüler olarak satışa sunulur, bir bakarsınız herkeste aynı kalifiye Guatemala kahvesi vardır, satılır, sonlanır tekrar bulamazsınız. Öte yandan ticari kahvelerde de hep aynı kahveyi almıyor olabilirsiniz, Brezilya olarak aldığınız kahve siz zaman zaman anlamadan sona erer, stoktan eritilir sonrasında yeni serisi gelir, hazzı biraz değişmiş olur ama içmeye devam edersiniz.

Bir kahvenin sonsuza dek aynı tat ve şekilde bulunamayacağını hatırlatarak devam edelim.

Sizlere bahsetmek istediğim kahveler aslen tatları güzel diye değil, kahve hobinize katkısı olacağını düşündüğüm için “Denemeniz Gereken Kahve Tavsiyeleri” kategorisindeler.

En İyi Kahve Tavsiyeleri

TAFT

Dünyanın en güçlü kahvesi olduğunu iddia eden Taft. Normal bir kahvenin 2 katından daha yüksek kafein oranı bulunuyor.

Düzeltme : Taft markası iletişime geçti ve belgelerini yolladılar, benim gözümden kaçmış, görmemişim, bilmiyormuşum ama artık gördüm biliyorum. Sizle de paylaşıyorum; SGS Labaratuvarlarında yaptırdıkları testler sonucu 23164 mg (random sayı gibi) kafein çıkartmışlar. Bu rakamlar beni tatmin eder. Siz de belgelerini kontrol edebilirsiniz.

Taft’ı kafein ve tat ayrımını yapın diye tavsiye ediyorum. Kafein ağızda biraz kuruluk yapıyor, gerçekçi bir tadı yok. Sertlik ya da acılık olarak düşünürseniz Starbucks’ın kahveleri daha sert. Karşılaştırma yapın. Güzel bir deneyim olacaktır. Taft’ı espressoda kullanan mekânlar var, evde espresso makinesi varsa siz de deneyebilirsiniz. Aslında Espressoda güzel oluyor.

Kahveyi kafein almak için içiyorsanız, çok zorlamayın; iki bardak için.

Denemeniz gereken kahveler güncel listesi : https://app.hps.im/d7ct/e1p5tm2a

TAFT Coffee Co. | Dünyanın En Güçlü Kahvesi– Taft Coffee

Starbucks Veranda

Benim Starbucks’tan en sık aldığım kahve. Çok gündelik, sakin, yumuşak bir kahve, Starbucks’ın en açık kavrumu. Bunu tavsiye etmemdeki sebep şu; Starbucks’ın en açık kahvesi olmasına rağmen piyasaya göre orta kavrum sayılabilir. Bakın bakalım açık/orta kavrum kahve seviyor musunuz?

Bu kahve bir şey daha öğretiyor açık-orta ya da koyu kavrum demek; kesin çizgilerle ayrılmayan göreceli bir durum.

Denemeniz gereken kahveler güncel listesi : https://app.hps.im/d7ct/e1p5tm2a

Starbucks Kahve Listesi https://app.hps.im/d7ct/1t3ps89o

Veranda Blend Kavrulmuş ve Öğütülmüş Kahve | Starbucks Evinizde (starbucksathome.com)

En iyi kahve tavsiyeleri 2022
En iyi kahve tavsiyeleri 2022

Starbucks Verona

Veranda’nın tam zıttı çok koyu bir kahve. Bu kahveyi alıp demleyin tadına bakın, koyu olmasına rağmen French press ile yapınca lezzetli bir kahve. Elinizde tutup Veranda ile kaşılaştırın inceleyin ama bitirmeyin ağzını kapatıp saklayın. Bu sizin kahvede ilerleyişinizin aynası olacak, bir çok kahve demleyin/biraz zaman geçsin/kendinizi geliştirin, bir süre sonra kahveyi açın bakın koklayın hoşunuza gidiyorsa pek ilerleme olmadı demektir. Kokusundan mideniz bulanınca nereden geldiğinizi hatırlatacak size.

Denemeniz gereken kahveler güncel listesi : https://app.hps.im/d7ct/e1p5tm2a

Starbucks Kahve Listesi https://app.hps.im/d7ct/1t3ps89o

Caffè Verona | Öğütülmüş Kahveler | Starbucks® Evinizde (starbucksathome.com)

Blend vs Single Origin Kahve Nedir?

Araya iki adet kısa bilgi sıkıştırmam gerek. Blend (Harman) ve single origin konularına değinmek istiyorum. Blend (Harman): Kahve zincirleri büyük ölçüde harman kahveler kullanırlar, nispeten ticari olarak daha ucuz kahveleri karıştırarak diledikleri tadı yakalamaya çalışırlar. Bir de harman kahvelerin sürekliliğini sağlamak biraz daha kolaydır. Pahalı/ucuz/kaliteli/kalitesiz harman kahveler olabilir ön yargılı olmamak gerek.

Single Origin: Tek kökenden gelen kahve demektir biraz geniş bir tabirdir. Bazen ülke, bazen bölge, bazen bir çiftlik olarak ifade edilebilir. Geldiği kökene göre tek üretici-tek çiflik-tek bahçeye göre daralabiliyorsa daha pahalı olur. İyisi var kötüsü var yine ön yargılı yaklaşmayın.

Yukarıda saydığım üç kahve blend -harman- kahvelerdi şimdi biraz single origin tavsiye edeceğim.

Petra Acme

Acme aslında bir markalama işi; içerisindeki kahve zaman zaman değişiyor. Sezona göre hasata göre hep değişiklik gösteriyor sitesinden bakabilirsiniz. Nitelikli kahve deneyimlemek için Acme çok güvenli bir başlangıç. Kaliteli bir şirketten bilindik bir single origin deneyimlemek için birebir.

Acme bize başka bir şey daha öğretiyor; kahve bir zirai ürün, aynı kahveyi bir daha bulamamanız çok normal. Hasat yılı değiştikçe kahvenin tadı da değişiyor. Bazen beğendiğiniz ve bildiğiniz bir kahve bir anda bitebiliyor.

Petra Acme zannedersem Anadolu’da kahve dükkanlarında en çok kullanılan nitelikli kahve, nerede içsem anlıyorum.

Denemeniz gereken kahveler güncel listesi : https://app.hps.im/d7ct/e1p5tm2a

ACME | Petracoffee.com

En iyi kahve tavsiyeleri yazımıza devam edelim.

GOLDEN CEREMONY

Cofferem markasından Golden Ceremony aslında yine Acme gibi bir markalama işi. Blend değil, single origin seçkisi yapıyorlar. Ben espresso olarak tüketip çok sevmiştim ama kahve makinesi ve french presste de güzel sonuç alabiliyorsunuz.

Ne öğrendik bir kahvenin espresso yapılabilmesi için illa espresso yazmasına gerek yok.

Denemeniz gereken kahveler güncel listesi : https://app.hps.im/d7ct/e1p5tm2a

Golden Ceremony Espresso&Filtre – Coffeerem Roastery & Works

Bonus :

Etiyopya Yirgacheffe

Marka söylemeyeceğim; aldığınız ay içerisinde kavrulmuş, açık kavrum, bir Etiyopya Yirgacheffe Gr1 deneyin. Nokta atışı.

Bu kahve çoğunlukla yasemin kokusu ve floral tadım notalarıyla anılıyor. Aşırı beğenebilirsiniz veya hiç beğenmeyebilirsiniz. Ama deneyimlemeniz gerektiğini düşünüyorum.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap