En İyi 10 Film Tavsiyesi: İngilizcenizi Geliştirecek
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi ve Film Tavsiyeleri

En İyi 10 Film Tavsiyesi: İngilizcenizi Geliştirecek

0

İngilizce öğrenmenin en güzel ve eğlenceli yollarından biri film izlemektir. Film tavsiyesi olarak birçok seçenek mevcuttur. Dil öğrenmede dört temel beceriden biri olan dinleme becerisini oldukça iyi geliştirebilen bir yöntem olan film izlemek, sıklıkla yapılabilecek bir egzersizdir.

Film izlemek aynı zamanda insanların günlük dilde ustalaşmasını sağlayarak günlük yaşamda daha rahat iletişim kurmalarını sağlar. Ayrıca kelimelerin doğru telaffuzunu duyar ve öğrenirler ve cümle yapısını bilinçsizce kavrarlar. En iyi İngiliz filmlerinin her birinden oluşturduğumuz 10 filmi sizlerle buluşturmaya çalışacağız. Böyle eğlenceli bir dil öğrenme yöntemini İngilizcesini geliştirmek için kullanmak isteyenlere önerebileceğimiz 10 film var.

İngilizcenizi Geliştirecek En İyi 10 Film Tavsiyesi :

en guzel film tavsiyeleri
En İyi 10 Film Tavsiyesi: İngilizcenizi Geliştirecek 2

The Social Network (Sosyal Ağ)

Dünyanın en ünlü sosyal uygulaması Facebook ve kurucusu Mark Zuckerberg’i konu alan filmde kullanılan İngilizce, aslında neredeyse herkesin baskın olduğu bir bağlamda geçiyor. İngilizce olarak bilinen birçok kelimeyi öğrenebileceğiniz bu film, günlük yaşamla oldukça alakalı. Film, Facebook’u ve Mark Zuckerberg’in kız arkadaşının onu terk etmesi, sarhoş olması ve ondan intikam almak istemesinden sonra yaptığı bir uygulamayla başlayan olaylar zincirini konu alıyor. Dostluk ilişkilerine de değinen film, gündelik hayattan sinemaya taşınmış kesitler gibi.

It (O)

Korku filmleri kategorisinden bir film önermek için Stephen King’in ünlü kitabından uyarlanan “O” filmi olurdu. Film, çocukları terörize eden kötü bir palyaço hakkındadır. Bu ürkütücü hikayede çocuklar, kurbanlarının korktuğu yaratığa dönüşen palyaçoyla uğraşmaya çalışır. Basit konuşma dili ve çok ilgi çekici film sayesinde, İngilizce bağlamdan sıyrılıyor. Aynı zamanda Amerikan aksanıyla konuşmak daha net bir telaffuz getiriyor.

Green Mile (Yeşil Yol)

Green Mile, Stephen King’in kitabının film uyarlamasına da dayanıyor. “Lütfen patron, o şeyi yüzüme tutma, beni karanlıkta bırakma. Karanlıktan korkuyorum. (Lütfen patron, yüzümü o şeyle kapatma, beni karanlıkta bırakma. Karanlıktan korkarım.)” Ünlü film, John adında bir mahkûmun hikayesini anlatıyor. John’un masum olmasına rağmen hapse atılıp ölüme mahkum edilmesinin hikayesi oldukça masum ve ilginçtir. Tom Hanks’in başrolde olduğu bu film, izleyiciyi bambaşka bir dünyaya taşıyor.

Mükemmel mesajlar içeren bu efsanevi filmde İngilizceyi farklı aksanlarda duymak ve kelimelerin farklı telaffuzlarında ustalaşmak mümkün. İzlemeli…

Lord of The Rings (Yüzüklerin Efendisi)

İngiliz edebiyatında oldukça geniş yer tutan Yüzüklerin Efendisi serisi J.R.R. Tolkien’in dünyaca ünlü eseri olarak bilinir. Bu epik fantastik romanda Tolkien, Orta Dünya’da kötülük ve iyilik arasındaki olayları anlatıyor. Oldukça etkileyici bir roman serisi olan Lord of the Rings, elbette sinemaya da uyarlandı. Oldukça ilgi gören bu filmler, İngilizce öğrenmede de büyük fayda sağlıyor. Ayrıca kendisi de bir filolog olan Tolkien, İngilizce öğrenmek isteyenler için harika bir kurgu ile birçok İngilizce dil becerisini bu eserler bağlamında ortaya koymaktadır.

The King’s Speech (Zoraki Kral)

Adından da anlaşılacağı gibi film, bir kralın yaptığı bir konuşmadan uyarlanmıştır. King George’un konuşma terapisti ile yaptığı konuşmalar aynı zamanda eğlenceli ve çok eğitici. Kral konuşmaya çalıştıkça filmi izleyen seyirci birçok kelimenin telaffuzunu en doğru şekilde öğreniyor. İstese bile film durdurulabilir ve siz ve kral kelimeleri söyleyebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de eğitici olan bu film, İngilizce dinleme ve anlama becerilerini geliştirmek isteyen herkes tarafından izlenmeli.

Forrest Gump

“Koş Forrest Koş!” Çizgisiyle ünlü bu filmde Tom Hanks başrolde. Akıl sağlığı sorunları olan bir adamı oynayan Tom Hanks, filmde çok yavaş ve basit bir İngilizce konuşuyor. Amerikan tarihini de konu alan filmde dil ve tarih aynı anda öğrenilebiliyor. Güzel bir aşk hikayesi filmi daha da çekici kılıyor. Saflığın ve dürüstlüğün kusursuz bir şekilde sinemaya aktarıldığı Forrest Gump, mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Braveheart (Cesur Yürek)

Sir William Wallace adlı karakteri canlandıran Mel Gibson’ın canlandırdığı film, İskoçya’nın hikayesini ve İskoç halkının İngiliz askerleri tarafından zulmünü anlatıyor. Evlendiği kadının, bir İngiliz askerine tecavüz etmeye çalışırken onu küçük düşürdüğü ve İskoç halkını bu yönde seferberliğe çağırdığı iddiasıyla idam edilmesinin ardından isyan hareketini başlatan Wallace, İskoç tarihinde çok önemli bir yere sahip. Dilin tarih ve edebiyatla olan ilgisi düşünüldüğünde bu filmi izlemenin dil öğrenenler için çok faydalı olacağı söylenebilir. Aynı zamanda, genel kültür için büyük bir varlık olacaktır.

The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli)

Başka bir Stephen King kitabından uyarlanan The Shawshank Redemption, dünyanın en unutulmaz filmlerinden biridir. Başrollerini Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın paylaştığı film, hapishanedeki umutlu bir havayı yakalıyor. Karısını ve sevgilisini öldürmekten yargılanan Red rolündeki ünlü bankacı Andy ve Morgan Freeman, çevrelerindeki herkesi etkilemeyi başarır. İngilizce dinleme becerilerinizi büyük ölçüde geliştirecek bu filmden keyif alacağınızdan eminiz!

Titanic (Titanik)

Tüm dünyada tanınan Titanik, gerçek bir hikayeden esinlenilmiş bir film. İngilizce telaffuzu çoğu kişi tarafından Türkçe’de olduğu gibi “Titanic” olarak kabul edilir. İsminden başlayarak birçok kelimenin telaffuzunun İngiliz aksanıyla en doğru şekilde öğrenilebildiği bu filmde müzik de oldukça etkileyici. Romantizmin doruğa ulaştığı filmde başrolleri Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet paylaşıyor. Dünyanın en büyük gemisi olarak bilinen Titanik adlı yolcu gemisindeki iki gencin aşkını konu alan film, aynı zamanda hem heyecan verici hem de acıklıdır. Mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri olan bu filmi izlemenizi ve müziklerini dinlemenizi öneririz.

Harry Potter Serisi

J.K. tarafından yazılan bir filmin yayınlanmasıyla başlayan Harry Potter film serisi. Rowling’in kitap serisi 8 filme çevrildi ve geniş ilgi gördü ve izleyiciler tarafından beğenildi. Her ne kadar çocuk kitabı olarak yazılmış olsa da her yaştan insanın ilgisini çekecek olan film, büyücü çocuk Harry Potter, arkadaşları Hermione Granger ve Ron Weasley’nin maceralarını anlatıyor. Kötü büyücü Lord Voldemort ile yaptığı savaşlara dayanan kitap, İngilizce öğrenmek için büyük önem taşıyor.

Hem kullanılan kelimeler hem de cümle yapıları İngilizce gramer bilgisi az olanlar tarafından anlaşılabilir. Ayrıca bir dilbilimci olan Rowling, kullandığı veya oluşturduğu kelimelerde etimolojiye büyük önem vermiştir. Bu durum bireye kelime öğreniminde büyük katkı sağlamaktadır. Örneğin “mal-” kök kelime olarak alındığında kötü anlamına gelir ve kötü bir karakteri oynayan Malfoy isminin bu amaçla yaratıldığı veya seçildiği söylenebilir.

Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo)

Animasyonlar, dil öğreniminde oldukça faydalı olan film kategorilerinden biridir. Temel İngilizce konuşmanın bu renkli filmleriyle İngilizcenizi geliştirmek çok kolay ve eğlenceli. Bu noktada Finding Nemo ve Finding Dory filmlerini önerebiliriz. Denizde geçen bu hikayede adından da anlaşılacağı gibi Nemo/Dory isimli balık ortadan kaybolur ve macera başlar. Bu film sayesinde birçok basit cümle yapısı öğrenilebilmekte ve birçok deniz canlısının adı anlaşılabilmektedir. Bağlam içinde sunulduğu için oldukça kalıcı olacak bu bilgiler gerektiğinde rahatlıkla kullanılabilir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap