E-ticarette İşlerinizi Artıracak 4 Tavsiye
  1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret Tavsiyeleri

E-ticarette İşlerinizi Artıracak 4 Tavsiye

0

Sizlere bu yazımızda e-ticarette işlerinizi artıracak 4 tavsiyede bulunacağız. Müşteri memnuniyeti, işletmelerin büyümesi için oldukça önem arz etmektedir. Özellikle günümüzde e-ticarette yoğun bir dijital rekabet söz mevzusu olduğu için artık mevcut müşterileri elde tutmak giderek zorlaşmıştır. Bu noktada firmalar, alan kişi hizmetlerini en iyi derecede tutarak sevinçli satın alan kitlesi oluşturmalılardır. Aksi taktirde rakipleriniz etik veya ahlaki olmayan yollarla müşterilerinizi kendi müşterileri yapmaları daha da kolaylaşacaktır.

Peki müşteri hizmetleri nasıl en iyi düzeyde tutulur? Bununla ilgili muhtelif yöntemler vardır. En malum yöntemlerin yanı sıra sizi daha değişik tutacak, müşterilerinizi daha sevinçli edecek ve onları en ince yerlerden yakalayacak yöntemler oldukça önemlidir. Gelin en müessir müşteri hizmetleri iyi mi oluyor inceleyelim:

E-ticarette İşlerinizi Artıracak 4 Tavsiye


Sizlere liste yapacak olursak bu 4 tavsiyenin içinde evvela karşımıza yazışma kurabileceğiniz kanallar vasıtası ile müşterilere geri bildirim, sevinç veya kendinizi iyi olarak hatırlatma durumları laf konusu olacaktır.

Dijital Kanallar İle Memnuniyet


Daha önce de belirttiğimiz benzer biçimde alan kişi hizmetlerini geliştirmede ilk ve en müessir yöntemlerin başında dijital iletişim kanalları ile onlara ulaşmak, geri bildirimler almak, sevinç anketleri yapmak, aramalar sağlamak, yazışmalar yapmak geliyor. Bunu rutin halde bir planlamanın içine soktuğunuzda etkili olacaktır. Fakat burada tek bir yazışma kanalını kullanmanız dezavantaj olacaktır.

E-postalar, SMS yoluyla iletişim, davet merkezi aramaları, canlı yardımcı yazışmaları, sevinç anketleri, geri bildirim mesajları benzer biçimde muayyen yollar izleyerek müşterilerinizden en iyi geri dönüşleri alabilirsiniz. Fakat bunların hepsini bir arada yapmanız yararlı olacaktır. Ilk olarak E-posta ile başlayıp sonrasında oradan alacağınız rapor ile gönderdiğiniz e-postaları açmayanlar yada size geri dönmeyenler ile sms yada arama yoluyla iletişime geçmelisiniz. Proaktif olmaktan çekinmeyin, onlar sizlerle iletişim kurmadan siz onlarla kurun.

Ayrıca sizlerle herhangi bir mevzu üzerine iletişime geçtiklerinde onlara dijital ortamlarda canlı yardımcı alanlarında geri bildirim anketleri sunmalısınız. Bunların içinde en etkili olacak yöntem çeşitli indirimler ve kampanyalar düzenleyerek sevinç bildirimlerini almanız olacaktır. Bu sayede en fazlaca şekilde geri bildirimler alacaksınız ve stratejinizi ona göre ilerleteceksiniz.

e-ticarette işlerinizi artıracak 4 tavsiye
e-ticarette işlerinizi artıracak 4 tavsiye

Satış Sonrası ve Ziyaretler ile İletişim


Websitenize herhangi bir ziyarette yada yapmış olduğunuz dijital satışlarda onlarla anlık kontakt kurabileceğiniz bir kanal ne olursa olsun olmalıdır. Çünkü bu noktalarda zaman zaman desteklere gereksinim duyabilir, zaman zamansa sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Sonuç olarak kimse hatasız bir şekilde hizmet sunamamaktadır. Bugün baktığımızda en büyük şirketlerin, bankaların bile hala rahat ve eksik yönleri fazlaca fazladır. Bu noktada sizleri bir adım öne geçirecek adım budur.

Yapay zeka chatbotlar, parlak zeka dijital asistanlar, canlı yardımcı temsilcileri kullanmış olduğunuz sistemler vasıtası ile onlara anlık kontakt seçeneği sunacaktır. Bu aynı zamanda müşterilerinize bir itimat sağlamaktadır. Ayrıca bu sistemler ile alacağınız geri dönüşler, memnuniyet anketleri ve geçmiş konferans kayıtları sizi bir sonraki süreçte işinizi iyiye taşıma yolunda fazlasıyla destekleyecektir. Bir sonraki adımınız ne olursa olsun daha iyi olacaktır.

Satış Sonrası ve Ziyaretler ile İletişim


İlk duyduğunuzda oldukca basit bir yöntem benzer biçimde görünsede burada sizlerin fikirleri sizleri öne çıkaracaktır. Halla kullanılmamış kampanya fikirleri, indirim ve avantaj sağlamaları fazlaca fazladır. Önemli olan burada kampanya olsun diye yapmak değil kampanyanın fikrini iyi düşünüp, sizi bir sonraki adımda bile güçlendirecek bir fikir olmalıdır. Gerekirse mevcut müşterilerinize ayrı, potansiyel müşterilerinize ayrı fikirlerle kampanyalar oluşturun.

Mevcut Ürünlerde Geliştirme ve Farklılaşma


Günümüzde birçok firma birçok ürün veya hizmeti aynı biçimde, aynı özellik ve kapsamda müşterilere sunmaktadır. Rekabetin fazla olduğu e-tecim ortamlarında bilhassa alan kişi hangisini seçecek hangisi daha iyi benzer biçimde birçok sorunla karşılaşırken bunların yanında farklı yada daha geliştirilmiş ürünlere odaklanmaktadır.

Bir ürün bir problemi halletmek için ortaya sunulmuş ise evet tercih edilebilir fakat aynı ürünü sizin şeklinde birçok şahıs sunduğu vakit sizin bir farkınız kalmayacaktır. Siz mümkün olmasıyla birlikte elinizdeki ürünü yada ürünleri geliştirmeye her vakit açık olmalısınız. Daha da fazla özellikler, extra çözümler ekleyerek ürününüzü geliştirmeniz emin olun fiyatı fazla olsa bile insanları her zaman çekecektir.

Özetle, bu yazımızdan alan kişi hizmetleri ve memnuniyetini en iyi nasıl yapabiliriz mevzusuna değindik. Son olarak eklenecek bir şey ise, saydam olma ve yazışma bilgilerinizin her zaman açık biçimde bulunmasıdır. Bu her işletmenin yapması gereken en ince detaylardan birisidir. Müşteriler sonuç itibariyle dijital bir ortamda bulunduklarından sizleri tanıyamamakta ve güven noktasında eksiklikler hissedebilmektedirler.

Bu sebeple iletişim bilgileriniz görebilecekler bir alanda tamamiyle saydam olarak ve muhtelif olarak olmalıdır. Açık adresiniz, kontakt numaralarınız, e-posta adresleriniz, canlı yardımcı alanlarınız onlara güven sağlayarak, siz değerli üyelerimizin sadık bir müşteri kitlesi oluşturmanıza fazlasıyla destek olacaktır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap