Chatbot Nedir? Chatbot Rehberi ve 3 Chatbot Sistemi Tavsiyesi
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Tavsiyeleri

Chatbot Nedir? Chatbot Rehberi ve 3 Chatbot Sistemi Tavsiyesi

0

Bir Facebook Messenger kullanıcısıysanız, sıklıkla sohbet robotlarıyla karşılaşırsınız. Facebook Messenger’da 300.000’den fazla aktif chatbot var. Bu sayı size çok büyük gelebilir ve haklısınız… Bu, birkaç yıl önce ivme kazanan bir teknoloji için çok büyük bir artış. Ve bu botların sadece Facebook’ta değil, birçok farklı uygulamada ve iş web sitesinde kullanıldığını düşündüğünüzde, chatbot‘ların yükselişinin ne kadar büyük olduğunu anlayabilirsiniz.

Drift tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, müşteriler artık sohbet robotlarıyla daha rahat etkileşime giriyor. İnsanların sadece %38’i markayla doğrudan etkileşime girerken, kalan %62’si chatbot desteğinden memnun.

Chatbot Nedir?

Chatbot terimi, 1994 yılında Julia adlı ilk chatbot’u yaratan Michael Mauldin tarafından icat edilen bir isim olan “chatterbot”tan gelmektedir. Chatbot, bilgisayar ve insan arasında karşılıklı etkileşimi sağlayan özel bir yazılımdır. Modern sohbet robotları, insanlarla tam bir sohbete girer ve konuşmalar sırasında belirli görevleri yerine getirmek için yeterince çok yönlüdür.

Google, Amazon ve Apple gibi kişisel asistanlar sayesinde popüler hale gelen chatbotlar, neredeyse günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi.

Chatbot’lar Neden Bu Kadar Popüler?

Son yıllarda birçok sektör, yapay zeka destekli sohbet robotlarının kullanımına adapte oldu ve bazı operasyonlarının iş yükünü önemli ölçüde azalttı. Aslında, sohbet robotları satış ve müşteri hizmetleri operasyonları için o kadar önemli hale geldi ki, 2021 yılına kadar tüm müşteri hizmetleri operasyonlarının yaklaşık %30’unun sohbet robotlarını kullanması bekleniyor. Ve bu sayı her yıl artıyor gibi görünüyor.

Chatbot’lar 7/24 çalışır, inanılmaz bir doğrulukla anında yanıt verir ve işletmelerin paradan tasarruf etmesini sağlar.

İşletmelere katkılarının yanı sıra, modern yaşamın hemen her alanında akıllı sanal asistanlar ortaya çıkıyor. Akıllı evlerimizi kontrol etmekten günlük görevlerimizi yönetmeye kadar her konuda bize yardımcı oluyorlar.

Chatbotlar Hangi Alanlarda Kullanılır?

Chatbotlar şirketlerin tüm işlemlerinde kullanılabilir özellikle bazı işlemler için oldukça faydalıdır. Yararlandığı işlemlere bir örnek vermek gerekirse:

Müşteri Hizmetleri

IBM tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sohbet robotları, gereksiz müşteri hizmeti isteklerini otomatikleştirmek ve müşteri hizmeti maliyetlerini %30’a kadar azaltmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sağlık Sektörü

Chatbotların en popüler kullanımlarından biri sağlık sektöründedir. Bu alanda genellikle kişisel bakım asistanı olarak kullanılan sohbet robotları, hastaların kendilerini etkileyen tüm süreçleri izlemelerine ve izlemelerine yardımcı olur.

Finans Sektörü

Mobil bankacılık kullanıyorsanız, finansal sohbet robotlarına rastlamışsınızdır. Uygulamanın işlevselliğini artıran bu sohbet robotları sayesinde harcamalarınızı takip edebilir veya mali durumunuzu yönetebilirsiniz.

İşletmeniz İçin Chatbot Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Yeni Bir Uygulama Geliştirmekten Daha Ucuzdur

Hazırda Chatbot uygulaması sağlayan şirketlerden bu hizmeti entegre etmek, yeni bir uygulama geliştirmekten daha ucuzdur.

Kapsamlı Müşteri Desteği Sağlar

İnternetten alışveriş yapan birçok kişinin alışveriş konusunda yardıma ihtiyacı vardır. Chatbotlar, müşterilerin bu ihtiyaçları karşılamak için yapay zeka kullanarak alışveriş yapmasına yardımcı olur. Yalnızca temel sorunlarınızı çözmeye çalışmakla kalmaz, aynı zamanda satın alma tercihlerinizi de anlamaya çalışırlar. Ayrıca 24 saat müşteri hizmeti sunabilirler.

İşletmelere Maliyet Açısından Tasarruf Sağlar 

Chatbotlar aynı anda birden fazla sorguya yanıt verebildiğinden, ek müşteri destek personeline gerek yoktur. Aynı anda birden fazla soruya yanıt verildiği için müşterilerin çok fazla beklemesi gerekmez.

Elbette şu anda kullanılan chatbotlar tüm sorunlarınıza cevap veremez. Ancak karmaşık bir sorgu ile karşılaştıklarında sizi müşteri destek ekibine yönlendirirler.

En İyi Chatbot Sistemleri

1. Botsify

botsify
Chatbot Nedir? Chatbot Rehberi ve 3 Chatbot Sistemi Tavsiyesi 4

Sohbet botunuzu tasarlamak için acele ediyorsanız, Botsify tam size göre bir platformdur. Çünkü kullanımı son derece kolaydır ve kullanmak için herhangi bir programlama bilgisine ihtiyacınız yoktur. Facebook Messenger, Slack vb. siteler için kodlama olmadan akıllı sohbet botları oluşturmanıza olanak tanır. Özelleştirilebilir şablonlar ve sürükle-bırak arayüzü ile oldukça kullanıcı dostu olan Botsify, gelecekte karmaşık konuşmaların nasıl ele alınacağını öğretebilir ve herhangi bir noktada konuşmayı bir insanın devralmasına izin verir.

Botsify’ın Pro Planı aylık 149 dolarıdır. Ayrıca 14 günlük ücretsiz deneme sürümü vardır.

2. Supsis Canlı Destek Sistemi ve İletişim Çözümleri

supsis canli destek sistemi ve iletisim cozumleri
Chatbot Nedir? Chatbot Rehberi ve 3 Chatbot Sistemi Tavsiyesi 5

Tamamen Türk yapımı olan Supsis’te canlı destek sistemlerinin yanında Chatbot özelliği de sunmaktadır. 2020 sonlarına doğru piyasaya çıkmış olan bu yazılım iç pazarda günden güne büyümeye devam ediyor.

Supsis’ te Chatbot tasarlamak için herhangi bir kod bilgisine sahip olmanı gerekmemektedir. Tamamen kolay bir arayüze sahip bu sistemde websitelerine giriş yaparak anasayfadan ücretsiz şekilde hesap oluşturuyorsunuz. Ardından hesap/panel alanına giriş yaptığınızda Chatbot menüsünden gerekli bütün ayarlamaları yapıp kolayca sitenize entegre edebiliyorsunuz.

Supsis’in oldukça fazla gelişmiş özelliği bulunmaktadır ve tamamen ücretsiz sunmaktadır. Ek ücret talebini şirket sadece ek temsilci isterseniz yada sosyal medya entegrasyonları isterseniz talep ediyor. Kalan tüm işe yarar özellikleri ücretsiz şekilde ömür boyu kullanabiliyorsunuz.

3. MobileMonkey

mobilemonkey
Chatbot Nedir? Chatbot Rehberi ve 3 Chatbot Sistemi Tavsiyesi 6

MobileMonkey yeni başlayanlar için kullanımı kolaylığı sunsa da, karmaşık davranışlar oluşturabilen özelliklere de sahiptir. Örneğin, kullanıcının bir soruya vereceği yanıtı, daha sonra botunuzun yanıtlarında yeniden kullanılacak bir değişkende saklayabilir.

Kolay insan müdahalesine izin verir ve sohbet botunuzu geçersiz kılmanıza ve istediğiniz zaman sohbete girmenize olanak tanır.

MobileMonkey’in Pro Planı aylık 14.25 dolardan başlar.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap