Bozcaada Mekan Tavsiyeleri – En İyi Restoran, Meyhane ve Barlar 2022
  1. Ana Sayfa
  2. Gezi ve Tatil Tavsiyeleri

Bozcaada Mekan Tavsiyeleri – En İyi Restoran, Meyhane ve Barlar 2022

0

Bozcaada’ya gittiğinizde gezmeniz gereken en iyi restoran, meyhane ve barları sizler için derledik. Bozcaada mekan tavsiyeleri yazımızı çeşitli kaynaklar kullanarak sizlere sunuyoruz.

Bozcaada’nın bir İzmir yahut Gaziantep benzer biçimde kendine özgü bir mutfağı yoksa da Arnavut kaldırımlı sokaklarına dizili küçük meyhaneleri, ünlü bağlarından sofralara geçirme olmuş lezzetleri, Rumlar ve Türklerin 500 senelik komşuluğundan dünyaya gelen ritüelleri ile yiyip içmekten fazlaca keyif alacağınız bir yer.

Sadece en eğlenceli mekanları yazmakla kalmamak istemedik, adanın kültürüne ve tarihine perdeyi aralayan lezzetlerin de peşine düştük. Bir çok adalı ile sohbet ettik, araştırdık, salyangoz yemeği benzer biçimde belleklerden silmeye yüz tutan ada tatlarını ve bunları yaşatan son mekanları öğrendik. İsteriz ki hem Bozcaada kendine özgü kimliği ile varolmaya devam etsin, hem de siz daha hususi şeyler tadın.

Bozcaada Mekan Tavsiyeleri ve Lezzletleri

Deniz Kestanesi

bozcaada deniz kestanesi

Sofistike Japon restoranlarının menülerini süsleyen deniz kestanesi Bozcaadalıların alışık olduğu lezzetlerden. Rumlardan adaya miras kalan bir ritüel denizden kestaneyi çıkartıp oracıkta taze taze yiyecek. Aromasının bolca olması için aslına bakarsan bir saat içinde tüketmek en iyi. Zeytinyağı, sirke ve limonla soslanarak pişmeden olarak tüketiliyor fakat bizler soslanmamış halini daha fazlaca sevdik.

Menülerde deniz kestanesi yok fakat nadiren restoranlarda günün spesiyali olarak denk gelebilirsiniz. Denk gelirseniz denemeden geçmeyin. Daha güvence bir seçenek de tekne turuna çıkmanız ve kaptanınızdan size tattırmasını talep etmeniz. Hem bakir koylarda yüzer, aynı zamanda deniz kestanesinin tadına bakarsınız. Ama her zaman kestanelerin içi olmuyormuş, aya bakılırsa etleniyor ya da boşalıyor, kaptanınıza sıkıntı kesinlikle.

Çiğ Dolma

cig dolma bozcaada

Bozcaada’nın ünlü bağı ancak şaraba can vermemiş, bir oldukca leziz tarife de ilham olmuş. Bunlardan biri de batırığı bilenlere bir nebze tanıdık gelecek olan pişmeden dolma. Kısır gibi, ateş görmeden sıcak suda demleme usulü piştiği için pişmeden dolma deniyor. Bulgur, soğan, salça, taze otlar ve asmanın haşlama suyunun buluşmasından oluşan bu sulu iç pilav asma yaprağına dürülerek yeniyor. Damlata damlata elle yenmesi makbul. Evlerde hala yaygın olarak yapılıyormuş fakat restoran menülerinde yok. Güzel haber ise önden sipariş verirseniz Sosyal Tesisler isimli restoranın işletmecisi Esma Abla’nın marifetli elleriyle size hazırlayacak olması.

Asma Yaprağında Sardalya

Çanakkale’nin en özel lezzetlerinden sardalya da asma yaprağında pişiriliyor adada. Sardalyanın mevsimi yaz olduğundan menülerde görmeniz kuvvetle olası.

Ada Reçelleri

Reçel bir oldukca dünya mutfağında zaten var. Bozcaada’ya özgü bölümü ise Rumların alışılagelmiş meyveler dışındaki şeyleri reçelleştirmesi. Mesela onların tatlı olarak tükettiği domates reçelini hepimiz bire kahvaltılık haline getirmişiz. Bugün hangi otelde kalırsanız kalın kahvaltıya indiğinizden domatesinden, incirine bir oldukca çeşit ile karşılacaksınız.

Ada Tavşanı

Adada gezerken tavşan çıkabilir tabelaları suratınıza bir tebessüm konduracak. Rumların masalarına da güzel bir yahni konduruyormuş. 🙂

Bozcaada Meyhaneleri

Bugün Bozcaada’ya ayak döner basmaz sokaklarında onlarca meyhane bulacaksınız. Bu meyhanelerin birinde bir akşam nefis Ege mezeleri eşliğinde demlenmek tam bir ada klasiği. İşte Bozcaada’daki bu meyhanecilik kültürü 1945’den sonrasında Andrea Manolidis ile başlıyor. Daha sonra oğlu Manol Manolidis ile bu gelenek devam ediyor. Onlara zamanla başka isimler de katılıyor. 1960 – 1975 yılları içinde Türkler de meyhaneciliğe başlıyor. O zamanlar adaya dışından gelenler  meyhanelerde rakı içerek hemen kendini belli edermiş, bundan dolayı adalılar şarap tercih edermiş. 🙂

1974’te çıkan Kıbrıs Savaşı meyhaneleri de vurmuş. Çoğu kepenk indirmek zorunda kalmış. 1990’lara kadar pek de popüler olmayan ada 2010’larda yeniden patlama yaparak turist akınlarının yaşandığı bir yere dönüşünce meyhaneler de tekrar filizlenmiş. Kimini adalılar açmış, kimini dışarıdan gelenler. Söylemeye gerek yok, adalılar içinde yerel oluşumlar daha oldukca takdir ve tercih ediliyor. Nevreste, Asma 6, Hasan Tevfik yerellerinden açtıklarından bazıları. Öyle olması da güzel bundan dolayı adayı aslolan yaşatan da onlar. Bir oldukca mekana ada yaşamış eski Rumlarının adı verilmiş, bu sizi yanıltmasın.

Vahit’in Yeri

vahitin yeri bozcaada

Adaya gideceğiniz belli olur olmaz, Vahit’in Yeri’ni arayıp gün batımı vaktine doğru bir masa kapmaya bakın. O kadar net. Ayazma Plajı’nı seyreden konumu, akıl almaz hızdaki servisi, merkezdeki restoranlara kıyasla daha müsait fiyata daha örneksiz ve leziz yemekler sunması ile adada yemeden dönmeyin dediğimiz yerlerden.

Oldukça rahat bir mekan. Gündüz Ayazma Plajı’ndan çıkıp havlusuna sararak yemeğe gelen de var, yemek haricinde akşam üstü buz gibi bir bira, patates, kalamar üçlüsü yapmak için gelen de. Akşam yemeğinde güzel bir masada oturmak istiyorsanız 1 hafta evvel mutlaka rezervasyon yaptırmanız koşul. Bizce en güzel masalar bahçede çimlerin üzerinde olanlar, fakat derhal dibinde çocuklar için oyun alanı var, kafanız şişebilir. Adres: Alaybey, cumhuriyet mahallesi, 17680 Tel: 02866970130 Konum için tıklayın.

Yalova 1940

Adanın hem ortam, hem lezzet olarak en klas işletmesi. Kalenin arkasındaki sakin, denize sıfır konumu aslına bakarsan önünden geçerken gel gel diyor. Bir şubesi de Çanakkale’de bulunan restoranda bizim önerimiz aslına bakarsan her yerde bulmuş olduğu için mezeleri atlamanız ve garsonunuza “Bize size emsalsiz ara sıcaklarınızdan getirin” demeniz. Bozcaada’dan çıkan kalamarını, ahtapot, sübye, şarap soslu akivades (kum midyesi) şeklinde enfes deniz mahsüllerini ve çıtır kabak gibi klasikleşmiş Girit mezelerini de bulabilirsiniz. Mutlaka rezervasyon yaptırın. Adres: Cumhuriyet, Gürsel Sk. No:51, 17680 Tel: 02866970045 Konum için tıklayın.

Hasan Tevfik

Tüm blogların pas geçmiş olduğu adanın halis muhlis meyhanesi Hasan Tevfik 10-12 masalı salaş bir işletme. Merkezdeki sakin bir sokaklardan birine yayılmış. Yani diğer turistikleşen meyhaneler şeklinde gürültülü ve keşmekeşli değil, sakin bir sokakta konumlanıyor, fiyatlar da bir tık daha uygun. Biz kağıtta sardalyasını, kendi yorumlarını kattıkları atomunu, karakoruğunu ve pişmeden yenilen sardalya mezesini beğendik. Yazın Rumlardan kalma salyangoz yemeğini de bulmak mümkünmüş. Anlayacağınız yerel kalabilmeyi başarmış bir mekan burası. Yine rakı-meze yapmak için cevizli kabak, uskumru füme, Girit ezmesi, ada ot tabağı, Rum böreği gibi seçenekler de var menüsünde. Adres: Cumhuriyet, Alsancak Sk. No:2, 17680 Tel: 05323851652 Konum için tıklayın.

Asma 6

Adanın en mühim markalarından Talay Şarapçılık ile aynı aileye ait olan Asma 6 limanda denize sıfır bir özenli bir restoran. Asma yaprağına sarılı levrek, çörek otlu saganaki ve ızgara ahtapot gibi imza lezzetleri var. Fiyatlar ada averajının biraz üzerinde seyrediyor. Adres: Alaybey, Yalı Cd No:6, 17680 Tel: 05437757054 Konum için tıklayın.

Yakamoz Restaurant

Yakamoz, Bozcaada’da deniz mahsulleri denince akla ilk gelen işletmelerden. Deniz kıyısındaki konumu, taze balıkları, deniz mahsullü ara sıcakları ve mezeleri ile öne çıkıyor. Karides mantısı, ahtapot ızgara, deniz tarağı, ahtapot kokoreç gibi seçenekler bulmayı bekleyebilirsiniz. Adres: Alaybey, Yalı Cd No:14, 17680 Tel: 02866970398 Konum için tıklayın.

Bozcaada’nın Et Restoranları

Bozcaada mekan tavsiyeleri yazımıza en iyi et rostoranları ile devam ediyoruz. Adanın meyhaneleri her ne kadar güzel olsa da eninde sonunda yine mi fava noktasına geleceksiniz. İşte o vakit öğünlerinizi çeşitlendirmek için bu liste epey işinize yarayarak.

Maya

Adada gastronomik bir edinim adına şef mutfağı arayanlar için, 2010’dan beri ekşi mayalı ada ekmeği ve ada keçilerinin sütünden yapmış olduğu peynirini sunan Maya var. Şef Selçuk Aykan’ın bağ evi konseptli mekanı, vaziyet olarak adanın iç kısmında, çamların ve bağların arasında gizli bir bahçe içinde kalıyor. Konsepti fix menu şeklinde ve süresiz alkol dahil. Fix menü içinde ne olduğu değişse de genellikle etler, mezeler, tatlı ve şaraptan oluşuyor. Ancak tüm adanın en tuzlu yeri. Aşırı aç ve fazlaca içmeye hazır değilseniz fiyat/ performans olarak doygunluk olmayabilirsiniz. Adres: Cumhuriyet, Amerikan Cesme Mevkii, 17680 Tel: 02866978050 Konum için tıklayın.

Kekik Et Restoranı

Rakı, balık, meze üçlüsü meydana getirmeye doyanlar için alternatif bir kır lokantası. Kosept olarak ızgara et ve şarap ağırlıklı bir menüsü var. Adres: Alaybey, Tekirbahçe Mevkii No: 4, 17680 Tel: 05304194677 Konum için tıklayın.

Bütçe Odaklı Restoranlar

Kuzeye çıktıktan sürem kısaldığından tatil yerleri de pahalılaşıyor. Çünkü mekanlar 12 aylık giderlerini 3 aydan çıkarmak zorunda kalıyorlar. En azından öğlelerini daha uygun fiyata çıkarmak dilerseniz şöyleki seçenekleriniz var:

Bozcaada mekan tavsiyeleri yazımıza bütçe odaklı restoranlarla devam ediyoruz.

Dört Hanımeli

İsmi gibi hanımların elinden çıkma ev yemekleri sunan bir restoran seçeneği. Ada mantısı, kabak çiçeği dolması, ada yaprağından zeytinyağlı yada etli yaprak sarma ve adaya mahsus mafiş tatlısı şeklinde lezzetler bulabilirsiniz. Anne köftesi de güzeldi. Adres: Cumhuriyet, Alsancak Sk. No 15, 17680 Tel: 05464375577 Konum için tıklayın.

Kechi

Adada canınız hot dog, hamburger, patates kızartması benzer biçimde pisleşmelik sokak lezzetleri çekerse adresiniz Kechi olabilir. Sadece bu ikisinde uzmanlaşmış olduklarından menülerinde başka seçenekler bulmayı beklemeden gidin. Adres: Cumhuriyet, Sakarya Sk. No:17, 17680 Tel: 05321680543 Konum için tıklayın.

Karga 7

Yine rakı mezeye alternatif olacak, kremalı mantarlı makarna, Penne Arabiata, hamburger, wrap benzer biçimde doymalık seçenekler sunan küçük ve samimi bir mekan. Adres: Alaybey, Kurtuluş Cd 2b, 17680 Tel: 05439003628 Konum için tıklayın.

In Vino

Rakı-meze dışında alternatif arayanlar için bir öteki seçenek de adanın pizzacıları. Polente’de elde pizza, şarap, bira güneşi batırmak fazlaca popüler bir akşam etkinliği olduğu için adada normalden daha fazla pizzacı bulmayı bekleyebilirsiniz. Onlardan biri de In Vino. Bacon pizza ve sucuklu Margherita şeklinde çeşitler var. Bir pizza bir kişiyi tam doyurur büyüklükte. Adres: Cumhuriyet, Lale Sk. No:16, 17680 Tel: 05394460646 Konum için tıklayın.

Tayyare Pizza

Adanın en eski pizzacısı. Hiçbiri yokken o vardı. Konumu biraz antipatik, Aytemiz benzincisinin içinde şeklinde kalıyor. Ama zeytin ağaçlarına bakan bir bahçesi de var. Sahibi eski bir pilot ve mekanın iç dekorasyonu da tayyare parçaları ile dolu. Günbatımı izlemeye giderken dilerseniz hiç oturmadan birer pizza kapıp soğumadan yolunuza devam da edebilirsiniz. Adres: Cumhuriyet, Ayazma Yolu, 17680 Tel: 02866978075 Konum için tıklayın.

Bozcaada mekan tavsiyeleri yazımıza kahvaltıcılar ve cafe pastaneler ile devam ediyoruz.

Bozcaada Cafe & Pastaneleri

Bozcaadalı VeliDede (Pastane)

Bozcaada’dan çıkmış en başarılı markalardan biri. Kavala kurabiyesi ve sakızlı kurabiye, koruk suyu, üzüm suyu, ev yapımı reçeller satın alabileceğiniz bir dükkan cafe konseptine sahip. Dilerseniz beğendiklerinizi online olarak sipariş de verebiliyorsunuz. Websitesi Adres: Alaybey Mah. Cumhuriyet Meydanı No:9, 17680 Tel: 02866970436 Konum için tıklayın.

Çiçek Pastanesi

cicek pastanesi bozcaada

Bozcaada’nın en klasikleşmiş pastanesi fakat kurabiye fiyatlarından yakınan insanlar arttıkça Google’da puanı düşmüş durumda bu nedenle de artık eskisi kadar popüler değil. Aslında ürünleri fazlaca başarıya ulaşmış, nostaljik bir pastane. Çatlak kurabiyesi ve sakızlı kurabiyesi şeklinde spesiyalleri var. Adada birkaç şubesi daha var hepimiz ilk yerinin adresini koyuyoruz. Adres: Alaybey Cumhuriyet meydanı No:17, 17680 Tel: 02866970053 Konum için tıklayın.

Mir Ada Patisserie (Cafe)

Bozcaada’nın, bademli kurabiyesi ve Lavantalı cheescake’i için uğrayıp bir kahve molası verebileceğiniz şirin cafesi. MSA mezunu bir pasta şefi olan Duygu’nun cafesi. Kendisi her ürünü kendi elleriyle yapıyor. Adres: Cumhuriyet mahallesi, 20 eylül caddesi no:55, 17680 Tel: 05323473393 Konum için tıklayın.

Madamın Kahvesi (Cafe)

Rum Mahallesi’nde, kurabiye eşliğinde bir dibek kahvesi yada ünlü ada esintisi kahvesi molası verebileceğiniz yer. Ürünlerini online olarak sipariş de verebileceğiniz yerlerden. Websitesi Adres: Cumhuriyet, 20 Eylül Cd. No:49, 17680 Tel: 05326067187 Konum için tıklayın.

Bir Ada Klasiği Çınarlaltı Kahvesi (Cafe)

Feribottan inip adaya ayak rotatif basmaz dumanı üstünde bir bitkinlik kahvesi içmek için ideal yer. Fazla bir hizmet ve çeşit beklemeyin. Salaş, samimi ve nostaljik bir ada kahvesi. Gerçekten de adı şeklinde ulu bir çınarın gölgesinde. Adres: Alaybey, Çınarçarşı Caddesi, 17680 Tel: 02866978133 Konum için tıklayın.

Orta (Cafe)

Hemen rıhtımda, geç sabah kahvaltısı için ekmek üstü seçenekler, öğlen yemeği için falafelli humuslu atıştırmalıklar, tatlı kahve molası içinse beyaz çikolatalı browni benzer biçimde tatlılar bulabileceğiniz bir cafe. Akşama gelirseniz de kendine has reçetelerle ev yapımı şuruplarla hazırlanan kokteylleri var. Adres: Kemalpaşa Çınar, Çarşı Cd. No:35, 17680 Tel: 05324511831 Konum için tıklayın.

Coffee Shelter (Cafe)

Adanın klasikleşen nitelikli kahve durağı. Flat white, taze demlenmiş filtre kahve, ice latte ve ice americano benzer biçimde aklınıza gelebilecek her türlü üçücü dalga kahvecisi seçeneğini bulabilirsiniz. Kahvenizin yanına vegan cookie gibi değişik seçenekler bulabilirsiniz. Aynı zamanda evcil hayvan dostu bir mekan. Adres: Alaybey, Çınar Çeşme Sk. No:5, 17680 Konum için tıklayın.

Bozcaada Barları: Koktely, Şarap & Tapas

Salhane (Gündüzden geceye)

Yıllardır adanın en keyifli köşelerinden. Kısıtlı bir menüsü var ama zaten yemeğe değil bir şeyler içmeye gelebileceğiniz türden bir mekan. Eğer şehrin merkezinde kalıyorsanız, altınızda aracınız yoksa veya feribota azca zaman kalmış ise merkezde denize girilecek en uygun yer de Salhane’nin iskelesi. Kale manzarası ve iskelesi ile bununla birlikte çok güzel bir günü noktalama yeri. Gecenin ilerleyen saatlerinde müziğin sesi artıyor hatta kimi akşamlar canlı müzik performansları da oluyor.  Adres: Cumhuriyet, 17680 Rezervasyon almıyor. Konum için tıklayın.

Pavli (Akşama doğru)

Pavli de şarabınız eşliğinde peynir tabağının keyfini çıkarabileceğiniz yada pizza tercih edebileceğiniz yerlerden. Menüsü çok kısıktı ama bizler buranın hissiyatına bayıldık. Adanın tam ortasında mesire alanı olarak da geçen çamlık alanda, bir tepede yer alıyor. Özellikle de günü batırmak için gitmelik. Mekan, ambiyans, çalan müzikler ile meyhane gibi olmaktan çıkmak isteyenler için güzel bir alternatif. Adres: Çamlığı Mesire Yeri Tel: 05424607618 Konum için tıklayın.

Kedi (Gündüzden geceye)

kedi tapas bar bozcaada 3

Salhane’nin yan komşusu olan, deniz kıyısında bir tapas lounge. Kale manzaralı bahçesinde akşamüstü içkisine yahut bir şeyler atıştırmaya gelebilirsiniz. Adres: Cumhuriyet Mah, Kazan Sk. No. 20, 17680 Konum için tıklayın.

Sapa (Akşam & Gece)

sapa bar bozcaada

Adanın en popüler ve sevilen kokteyl barı. Günü birer kokteyl ile bitirmek için ülkü. Özellikle ıtır adlı kokteyli oldukça seviliyor. Sezonda kesinlikle rezervasyon yaptırmanız öneri ediliyor. Adres: Cumhuriyet, Mustafa Kemal Atatürk Cd. No:54, 17680 Tel: 02866978263 Konum için tıklayın.

Kaynak: Bizevdeyokuz.com

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap