Bozcaada Gezilecek Yerler 2022
 1. Ana Sayfa
 2. Gezi ve Tatil Tavsiyeleri

Bozcaada Gezilecek Yerler 2022

0

Bozcaada gezisi düşünen ve merak edenler için çeşitli kaynaklardan bilgiler derledik. Bir ada düşünün, dışı boz ama içi üzüm kokan, şaraplarıyla damaklarda şölen yaşatan, harika bir günbatımı sunan, Rum mimarisi ile bezeli sokakları ve keyifli sofralarıyla her bir köşesi Instagramlık olan, ünlü rüzgarı, güneşi ve nefes kesen buz gibi denizi ile adamın ömrüne yaşam katan…

İşte burası Kuzey Ege’nin en torpilli noktalarından Bozcaada.

bozcaada sokaklari

İçerik Konuları

Bozcaada’ya Ulaşım 

bozcaada
bozcaada

İstanbul’un Avrupa yakasından, Tekirdağ ve Gelibolu üzerinden kendi aracınızla geliyorsanız, iki kere arabalı feribota bineceksiniz anlamına gelir. Biri Çanakkale Boğazı’nı geçmek, öteki de adaya bağlantı noktası olan Geyikli’den adaya geçmek için.

1. Adım: Çanakkale Boğazı’nı Geçmek

Çanakkale Boğazı’nı geçmek için 3 seçeneğiniz var. Biri Gelibolu – Lapseki feribotları, öbürü Eceabat – Çanakkale merkez feribotu diğeri de Kilitbahir – Çanakkale merkez feribotu.

Gelibolu – Lapseki 20 dakika,
Eceabat – Çanakkale merkez 15 dakika
Kilitbahir – Çanakkale merkez ise 7 dakika kadar sürüyor.

Bu hatların hepsinde sezonda kesafet olması durumlarında seferler saatsiz olarak yapılıyor ama idealde hepsinin bir saati var. Gestaş’ın sefer tarifesi için tıkayın. Çanakkale Boğaz’ını geçince de Geyikli’ye doğru 45 kilometrelik bir sürüş sizi bekliyor. Bu yol da yaklaşık 50 dakika kadar sürüyor.

2. Adım: Geyikli’den Bozcaada’ya Geçmek

Geyikli’ye geldiyseniz, buradan yine otuz dakika süren bir feribot yolculuğu sizi bekliyor. Geyikli – Bozcaada feribot tarifesi sezonlara göre değişiyor. Normalde yazın 45 dakikada bire çıkan seferler kışın 3 saatte bire kadar düşüyor. Kışın azalan seferler sezonun açılması ile birlikte daha da sıklaşıyor hatta dolmuş moduna geçebiliyor.

Kimi zaman saatlerce feribot sırası bekleyebiliyor ya da siz tam son vapuru kaçırdığınızı düşünürken aniden ek sefer konabiliyor. Anlayacağınız yazın buralar biraz jungle’a dönüşüyor. Gestaş’ın sefer tarifesi için tıkayın.

3. Toplu Taşıma İle

Otobüs Seferleri
Bozcaada’ya kendi aracınızla gelmeyecekseniz, tüm büyük şehirlerden adaya muhtelif firmaların otobüs seferi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de Truva, Kamil Koç, Metro ve Pamukkale bu taraflara seferi sık olan firmalar. Otobüsler sizi Geyikli iskelesine kadar getiriyor buradan sonrasına geçmeleri yasak.

Bu da yaz sezonu için geçerli. Kış sezonunda sizi oraya kadar bile bırakmıyorlar. Kışın son durak Ezine otogarı. Kışın adaya geçmeye kalkarsanız başınızın çaresine Ezine otogarından taksi ile bakarsınız.

Deniz Otobüsü Seferleri
Eğer Bozcaada’ya ne otobüsle ne de kendi aracınızla geliyorsanız, tamamen yaya iseniz güzel haber zira yaz sezonunda ancak yayalar için Çanakkale’den doğrudan olarak Bozcaada’ya deniz otobüsü seferleri var. Haftanın 4 günü Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri sefer yaparak Çanakkale’den saat 10.00’da, Bozcaada’dan da akşam 20.00’de kalkıyor.

4. Bozcaada İçinde Ulaşım

Merkezden Ayazma ve Habbele gibi denize girilen popüler plajlara dolmuşlar kalkıyor. Fakat adada daha özgür olmak için kendi aracınızla gelmiş olmanız veya otomobil kiralamış olmanız şart. Hele ki Polente Feneri şeklinde popüler güneşi batırma noktalarına gitmek istiyorsanız. Taksi tutmak ise bizce çok daha pahalı bir seçim olacaktır.

5. Araba Kiralamak Gerekir mi?

Bozcaada’da otomobilinizin olması size hem kalabalıklardan kaçma imkanı, bununla birlikte özgürlük sağlar. Polente’de gün batımına, plajlara, Pavli benzer biçimde merkez dışı tatlı mekanlara gitmek için mutlaka bir çeşit araca ihtiyacınız var. İstanbul’dan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Ama arabasız da yönetim edebilirsiniz. Ayazma’ya ve birkaç koya daha minibüsle ulaşmak olası. Arabanız yoksa adanın merkezinde konaklar, merkezdeki mekanlarda takılırsınız. Adada ATV kiralayabilirsiniz. Eğlenceli olur ama otomobil kiralamadan daha ucuz olmayacağını da söylemiş olalım.

Bozcaada’da Nerede Kalınır

3 seçeneğiniz var. İhtiyacınıza göre hangisinin sizin için ülkü olduğu değişir:

1. Merkezde kalmak: Aracınız yoksa ya da akşamları mekanlarda takılıp kolaylıkla içebilmek isterseniz merkezde kalın. Mekanlarla çok iç içe bir otel seçmemeye itina gösterin ki sesten rahatsız olmayın.

2. Plajlara yakın otel/ evlerde kalmak: Her gün plajlara göç etmektense konaklamanızı adım atma mesafesinde bir yer yerde tutabilirsiniz. Çocuklu aileler için daha rahat bir seçenek olabilir fakat hepimiz aracınız varsa her gün aynı yerde yüzmektense koy koy gezin deriz.

3. Bağ evlerinde kalmak: Aracınız var ise bizce bağ evleri hem farklı hem de daha ferah bir seçenek. Özellikle de 1 odadan fazlasına ihtiyacınız varsa kişi başı maliyetleri azaltan bir seçenek.

Bozcaada’da Seçtiğimiz Oteller ve Kiralık Bağ Evleri

Bozcaada’da konaklamak için en iyi alternatif eski Rum evlerinden otele veya pansiyona dönen yerlerde kalmak. Zaten bu kadar kendi halinde bir yeri yaşamaya adım atmak için önce yeniden kendi halinde bir yerde konaklamak lazım. İkisi konusunda da, eskiye göre oldukca fazlaca seçenek bulunuyor.

Adada konaklamanın bir öteki güzel yolu da kiralık bağ evlerini tutmak. Bozcaada’da bizim önerdiğimiz otelleri ve kiralık bağ evlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Panorama Otel $$

panorama hotel bozcaada 1

Bozcaada’da yel değirmenlerinin sıralandığı tepede konuşlanan Panorama Hotel, toplamda 9 odaya sahip, ada manzarasına ve denize hakim bir taş otel. İncelemek için TIKLAYIN.

Kemerbağ 29 $$

bozcaada kemerbag 29 otel

Bozcaada’da merkezde, üzüm bağı ile zeytin ağaçlarının içinde bulunan, 10 oda ile hizmet veren bir otel seçeneği. İncelemek için TIKLAYIN.

The Old Stonewell Vineyard $

The Old Stonewell Vineyard bozcaada

The Old Stonewell Vineyard, Habbele Koyu’na bakan, 5 şahıs kapasiteli, 2 döşek odasında 2 yatakolan 2 banyolu bir taş ev. İncelemek için TIKLAYIN.

Sunset Houses Taş Bağ Evi $

sunset 2 bozcaada

Panoramik Bozcaada ve günbatımı manzarası olan, ucundan deniz de gören, 8 kişi kapasiteli, 3 yatak odasında 4 yataklı, 2 banyolu ve bahçeli bir bağ evi. İncelemek için TIKLAYIN.

Yukarıdaki işletmelerin fiyat karşılaştırmasını, kişi başı maliyetlere göre belirledik. Özellikle villa veya ev kiraladığınızda, şahıs başı maliyetler düşüyor ve daha avantajlı hale geliyor. Şimdiden mükemmel bir tatil diliyoruz.

Bozcaada’da Gezilecek Yerler Haritası

Gezilecek Yerler

 1. Rum Mahallesi
 2. Bozcaada Müzesi
 3. Meryem Ana Kilisesi
 4. Türk Mahallesi
 5. Bozcaada Kalesi
 6. Yel Değirmenleri
 7. Polente Feneri
 8. Habbele Beach
 9. Akvaryum Plajı
 10. Ayazma Plajı
 11. Bakir Koy
 12. Bozcaada Tekne Turu
 13. Geyikli Feribot İskelesi
 14. Kemallı Köyü Yolu

Yeme-İçme

 1. Salhane
 2. Pavli
 3. Sosyal Tesisler
 4. Vahit’in Yeri
 5. Dört Hanımeli
 6. Hasan Tefik
 7. Sapa
 8. Kedi
 9. Manastır

1. Adanın Kalbini Oluşturan Rum Mahallesi’ni Gezin

bozcaada evleri 1

Feribotla adaya yanaşırken sağınızdaki evlerin üzerinden bir kilise kulesinin, solunuzdaki evlerin üzerindense bir minarenin yükseldiğini farkına varacaksınız. İşte bu kare size hem adanın tarihini özetliyor, aynı zamanda adayı gezerken navigasyon görevi görüyor.

Gezmeye adanın en güzel zamanı yapılarına ve bir çok sevimli mekana da ev sahipliği meydana getiren Rum mahallesinden başlayın. Zaten Bozcaada haritasına baktığınız anda Rum mahallesinin ızgara planı dikkatinizi çekecek, neresi Rum neresi Türk mahallesi anında fark edeceksiniz.

Rumlar adanın hem çehresinde, hem de kültüründe önemli izler bırakmışlar. Hatta bağcılıktan mimariye adaya ününü kazandıran en büyük unsurlar onlardan  miras kalmış. Bozcaada Belediyesi’nin demeçine nazaran 19. Yüzyılın başına ada nüfusunun yarısından birazcık fazlası Rumlardan oluşuyorken bugün sadece 3 şahıs kalmış.

Bozcaada, Gökçeada ve İstanbul Rumları Kurtulaş Savaşı sonrası gerçekleşen zorunlu göçe tabi tutulmamalarına karşın  6-7 Eylül Olayları, Kıbrıs Harekatı, topraklarının düşük bedelle kamulaştırılması ve gayrimüslimlerin gayrimenkul edinmesine getirilen kısıtlamalar sebebiyle yıllar arasında yılarak Avusturalya ve Yunanistan’a göç etmişler.

Böylece son Yorgo’lar, Despina’lar, Yanni’ler de gidince ada için bir devir kapanmış. Yine de tinsel olarak mekan isimlerinde, evlerde pişen yemeklerde, adaya has rituellerde yaşamaya devam ediyorlar. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Rum Mahallesi’ndeki Bozcaada Müzesi’ni Atlamayın

bozcaada muzesi

Bozcaada’nın bir yiyip içip tozma yeri yahut bir resim fonu muamelesi görmesine biraz içerliyoruz kısaca. Evet, her köşesi fotoğraflamalık şirin mi şirin bir yerleşim ama biz isteriz ki gelenler talibi anlayarak gezsinler, o fotoğrafladıkları renkli pencerelerden bir zamanlar bakan insanları da yok saymasınlar.

O yüzden Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkez Müzesi’ne bizce zaman ayırmak şart. Zaten 15 dakikada bitereceğiniz ve keyfili bir müze.

Kısmen yıkılana kadar adanın en gösterişli konağı olan, Yunanistan ve İtalya Konsolosluğu görevi de gören binanın içindeki koleksiyon kapıda bileti de bizzat kesen Hakan Gürüney’e ilişik. Adalı olmamasına karşın bu ada için bitirdikleri, emek harcamaları takdire şayan.

Dağılan ada halkının peşine düşmüş, onlardan bir sürü anı ve sergi malzememesi toplamış, kaybolup giderek ada tarihini tutup çıkarmış.

İçeride adanın geleneklerinden yeme içme kültürüne, eski mesleklerden buradaki köklü ailelerin hikayelerine harika anekdotlar bulacak, adanın tarihine yolculuk yapacağınız bir zaman tüneline gireceksiniz.

Bu müzeyi gezdikten sonra tüm bunların ada kültüründeki yeri ve önemi kafanızda daha çok oturuyor işte o vakit adadan oldukça daha çok ve fazlaca daha farkındalıkla keyif almaya başlıyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Meryem Ana Kilisesi’ne Uğrayın, Gölgesinde Kahve İçin

bozcaada kilise

Arada çanın sesini duyacağınız Meryem Ana Kilisesi Rum Mahallesi’nin 1800’lerden kalma daimi sembolü. Rum Ortodoks cemaatine ait adadaki tek işlek kilise. Artık adada Rum nüfusun iyice azalması nedeniyle ancak pazar sabahları meydana getirilen dinsel tören için açılıyor ve tekrar kapısına kilit vuruluyor.

Dolayısıyla içine girip gezemiyor yalnızca kulesini fon alan fotoğraflar çekebiliyor yada derhal dibindeki Madamın Kahvesi’nde birer sakızlı Türk kahvesi içebiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. Rum Mahallesinin Komşusu Türk Mahallesi’ne De Uğrayın

liman bozcaada

bozcaada dugun
Türk mahallesi ise adanın merkezinin sol yakasını oluşturuyor. Google Maps’ten bu mahallenin yapısına bakmış olduğunuzda komşusu Rum mahallesi benzer biçimde ızgara planda olmadığını göreceksiniz. Bir diğer farkı da sokakların daha dar olması ve cami, çeşme, hamam, namazgah şeklinde yapılara ev sahipliği yapması. Rum mahallesi kadar oldukça ve özel seçenek olmasa da adanın mekanları buraya doğru yavaş yavaş uzamış.

Ara sokaklarda küçük dükkanlar, ev yemekçiler, pideciler şeklinde opsiyonlar var. Türk Mahallesi Rum Mahallesi’ne gore daha sakin, mekanlardan çok konaklama seçeneklerinin olduğu bir bölge. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

5. Bozcaada Kalesi’ni Görün

bozcaada kalesi 2 1

Adanın, tüm heybeti ile feribotla gelenleri karşılayan yapısı Bozcaada Kalesi. Ne vakit ve kim tarafınca yapıldığı tam olarak bilinmese de Fatih Sultan Mehmet tarafından restore edildiği ve II. Mahmut döneminde 1815’te nerede ise tamamen tekrar yaptırıldığı biliniyor. Adaya geldiğinizde farkına varacaksınız ki böylesine minik bir ada için aşırı orantısız kaçan bir müdafaa kalesi.

Bu da bizlere adanın stratejik öneminden dolayı korunması ihtiyaç duyulan bir ada bulunduğunu gösteriyor. Zaten I. Dünya Savaşı’nın Çanakkale ayağında, İngiliz ve Fransız kuvvetleri tarafından işgal edilerek lojistik destek için kullanılmış olması adanın jeopolitik öneminin de kanıtı.

Giriş tam 10 TL. Öğrenci 5 TL. Müze kart geçmiyor. İçeride birer çay – kahve içmek için küçük bir çay bahçesi var ama aslında biraz daha bakım ile daha güzel bir gezim noktasına dönüştürülebilir. Belediye kale arasında zaman zaman resitaller düzenliyor bizce oldukça güzel bir hamle.

Bize sorarsanız, tıpkı Eyfel Kulesi örneğinde olduğu gibi, kalenin içinden değil de kaleyi de içerisine alan Bozcaada panoramaları oldukça daha güzel. Özellikle de kalenin derhal yan koyundaki Salhane, Kedi Tapas Bar şeklinde mekanlardan kale manzarasına tatmin olmuyor.

Bu da bizi bir sonraki maddemize götürüyor aslına bakarsan. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

6. Salhane’de Denize Girin, Akşam Canlı Performans Yakalayın

salhane bozcaada 5 1

Salhane adanın aynı anda birçok şeyi: Çok güzel bigün batımı ve denize girme noktası, canlı müzik dinleme ve birer keyif içkisi içme barı. Gerçekten de adanın hem en demirbaş bununla birlikte en nitelikli mekanlarından. Zaten adada aracınız yoksa ve merkezde kalıyorsanız Salhane’nin iskelesi ve liman tarafı iki yakın denize girme noktası.

Fakat minik bir yer o nedenle de oturacak iskemle bulmak için sezonda erkenden gitmenizi tavsiye ederiz. Kış aylarında gelirseniz de aleni. İşte o vakit cama vuran dalgalar eşliğinde bir şeyler içmek de oldukca keyifli. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

7. Yeldeğirmenlerine Çıkıp, Adaya Tepeden Bakın

yeldegirmenleri bozcaada

Salhane’den sonrasında birazcık daha devam ettiğinizde Bozcaada Kalesi’ne ve merkeze hakim bir tepeye konuşlanmış yeldeğirmenlerini bulacaksınız. Aracınızı hemen aşağıdaki park noktasına park edip 10 dakika kadar yeldeğirmenlerinin olduğu tepeye çıkıyorsunuz.

Tepede sizi harika bir görünüm karşılıyor. Yukarısı her mevsin aşırı rüzgarlı zaten yeldeğirmenlerini tam bu noktaya kondurmuş olmaları tesadüf değil. O nedenle sezonda gitmiyorsanız üstüne kalın bir şeyler almayı unutmayın. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

8. Gün Batımı Paketlerinden Alıp Polente Feneri’nde Güneşi Uğurlayın

polente feneri gun batimi bozcaada

Adada günbatımı saatinde ne olursa olsun gitmeniz ihtiyaç duyulan yer ise, adanın en batı ucundaki Polente Feneri ve ona çıkan, rüzgar türbinlerinin olduğu falez. Kısaca Polente diye geçen bu bölge, sandalyenizi, örtünüzü, şarabınızı, kadehlerinizi ve birkaç çeşit atıştırmalığınızı yada pizzanızı kapıp adadaki en güzel gün batımını yakalayacağınız yer.

Öyle bir ada klasiği ki gün batımı saati yaklaşırken bu ritüeli gerçekleştirmek isteyenler nedeniyle fenere giden yolda trafik yaşanıyor. Zaten bu güneşi uğurlama geleneği sayesinde adada peyniri, şarabı, üzümü, kuruyemişi içinde gün batımı paketleri, tribüşon, şarap kadehi, piknik örtüsü, katlanan iskemle şeklinde vasıta gereçleri satan dükkanlar da mantar benzer biçimde hızla türemiş.

Geldiğinizde gün batımı paketi nedir diye şaşırmayın kısaca. Gün batımı paketi satın alabileceğiniz bölgeleri Bozcaada Mekan Önerileri – En İyi Restoranlar, Meyhaneler, Barlar yazımızda bulabilirsiniz.

Buraya geldiğimizde belediyenin her yere bolca çöp kutusu kondurmuş bulunduğunu gördük. Bozcaada’nın muhit dostu bir belediyesini bölgeyi temiz tutma çabasından ötürü tebrik ederiz. Belediye üstüne düşen rolü yapmış siz de buraya pikniğe geldiğinizde çöplerinizi ardınızda bırakmamaya özen gösterirsiniz diye umuyoruz.

Minibüsle Gün Batımına

Her gün 19.30’da adanın merkezindeki minibüs durağından Polente Feneri’ne minibüs kalkıyor. Eğer özel aracınız yoksa değerlendirebilirsiniz. Eğer özel aracınızla gelecekseniz de gün batımından iki saat ilkin piknik malzemelerinizi temin edip yola çıkmanız iyi olur.

Yoksa bu deneyimi oldukca koştur koştur yaşarsınız ve asla keyif almazsınız. Biz en az 1 saati tepede günü batırmaya, 1 saat de yola ve tepeye yerleşmeye ayırın deriz. Zaten son saate kalırsanız tepe iyice dolmuş oluyor ve size gerilerde yer kalıyor. En önden yer kapmak için de erken gitmek en ideali. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

9. Başka Bir Gün De Ormanın İçindeki Tepedeki Pavli’de Güneşi Batırın

pavli bozcaada 3

Adanın tam göbeğinde bir tepelikte çam ormanı var. Burası mesire yeri diye geçiyor. İşte bu mesire yerinin de ortasında çok eğlenceli bir başka güneşi batırma noktası Pavli.

Şarabınızın yanına peynir ve şarküteri tabağı, pizza gibi seçeneklerin olduğu azca ve öz bir menüsü bulunuyor. Yani burayı bir restoran gibi düşünmeyin maksat güneşi bırakıp merkezde yemeğe geçmek. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

10. Bir Bağ Evi Kiralayın

Sunset houses bozcaada

Bizce Bozcaada’daki en güzel konaklama deneyimi ya Rumlardan kalma taş evlerden restore edilmiş butik otellerde kalmak veya sadece size hususi, taş bir bağ evi kiralamak. Biz de tercihimizi Sunset Houses’dan yana yaptık iyi ki de yaptık.

Otellerin tüm bunlar merkezde kümeleniyor o nedenle bağ evlerinden birinde kaldığınızda tabiat arasında, yüksek ihtimalle bağlar arasında, merkezin kalabalığından da gürültüsünden de uzak oluyorsunuz. Tabii merkezden biraz uzak olduğunuzdan yeme-içme yerlerine gitmek için altnızda araç olması gerekiyor.

Haliyle de dilediğiniz benzer biçimde içemiyorsunuz. Burada bir vaziyet tercihi yapmak gerekiyor. Bağ evi seçimi mevzusunda ise ne şanslısınız ki Bozcaada’daki en güzel kiralık bağ evlerini topladığımız bir yazımız var. İncelemeden tercih yapmayın deriz.

11. Adanın Meşhur Koylarında Şezlong Bulmayı Deneyin

bozcaada ayazma plaji 3
Ayazma Plajı. Biz bu fotoğrafı çektiğimizde sezon henüz tam açılmamıştı.

Bozcaada’nın buz benzer biçimde deniziyle tanışmadan adadan dönmek olmaz. Deniz girmek için Habbele Plajı (Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.), Akvaryum Koyu (Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.), Ayazma Plajı (Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.) adanın en meşhur ve en revaçta olan 3 denize girme noktası.

Özellikle de Ayazma aralarından en popüleri. Ayazma yolu üstünde de birkaç yeme-içme noktası olması, adanın en popüler mekanlarından Vahit’in Yeri’nin Ayazma’da olması burayı daha da tercih nedeni yapıyor. Özellikle Vahit’in Yeri’ne de gelecekseniz bir günü Ayazma Plajı’na ayırıp iki programı bağlayabilirsiniz.

Hepsi fazlaca gezinsel plajlar olduğu için hepsine ulaşım için merkezden kalkan servislere binebilirsiniz fakat en ergonomik ve en serbest olduğunuz yol doğal ki özel aracınızla ulaşım sağlamak.

Tüm plajlarda şezlong kiralayabilir dilerseniz kendi şemsiyenizi dikebilir yada havlunuzu atabilir, acıktığınızda manzaralı restoranlarında yemeğe geçebilirsiniz. Bozcaada’da denize girilecek tüm noktaları Bozcaada Plajları yazımızda anlattık.

12. Aracınız Varsa Adayı Turlayıp Bakir Koylarda Kendinize Yer Seçin

Habbele, Akvaryum ve Ayazma adanın üç büyükleri. Ama tamamı sezonda aşırı kalabalık, üst üste olacağınız ve park problemi yaşayacağınız denize girme noktaları. Tüm bunlar yüksek sezonda karşılaşabileceğiniz potansiyel durumlar fakat hiçbiri sizi Bozcaada’dan soğutacak kadar büyük sorunlar teşkil etmiyor.

Her şeye karşın ben tekrar de kalabalıklardan olabildiğince sıyrılayım derseniz, aracınıza atlayıp daha bakir olan, herhangi bir plaj işletmesinin yada restoranın olmadığı bakir koylara da havlu atabilirsiniz. Sonuçta koskoca ada, kendinize koy seçin, beğenin, gidin.

Aracınız yoksa da merkezden ATV kiralama şansınız var. ATV’yi günlük kiralamak 550 TL. Eğer 2 kişiyseniz bizce fazlaca müsait. Akşam dokuza kadar teslim etmeniz gerekiyor. Mesela bizim son gelişimizdeki keşfimiz bu küçük, bakir koy oldu. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

13. Denizin Keyfini Tekne Turu İle Çıkarın & Kaptanınıza Deniz Kestanesi Tatmayı Sorun

bozcaada deniz kestanesi

Bozcaada’da tekne turu turizmi fazlaca gelişmemiş, o nedenle de seçenekleriniz sınırlı fakat yok değil.

Biz bir adalı olan Hüseyin Bey’in davetiyle tekrar adalı kaptanlardan Cihan Bey ile denize çıktık. Çok mütevazi bir tekneydi, fakat kaptanımızın hem de usta bir dalgıç ve fazlaca misafirperver olması yardımıyla fazlaca özel bir ada deneyimine ortak olma şansımız oldu.

Bize deniz kestanesi tattırdı. Numarasını 05326377362. Aya gore deniz kestanesi oluyor veya olmuyormuş. Bir de Hüseyin Bey’in tabiriyle adanın tanrısının rüzgar bulunduğunu, dur derse durmanız, git derse gitmeniz gerektiğini unutmayın, kaptanınızın önerilerine kulak verin.

Bir de Titanik tekne turu hizmeti veriyormuş fakat bizler deneyimlemedik. Her gün limandan kalkan tekne, Bozcaada’nın koylarını geziyor, öğle yemeği de güvertede yeniyor, bangır bangır müzik olmadan rahat bigün sunuyormuş.

Ama özel tur benzer biçimde olmaz doğal olarak. Websitesi Tel: 0507 531 77 77 Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

14. Adaya Özgü Lezzetleri Kaçırmayın

cig dolma bozcaada
Çiğ Dolma

Rum ve Türk mutfağının ayrılamaz bir halde iç içe geçmiş olduğu Bozcaada mutfağının spesiyalleri de ağırlıklı olarak Rum mutfağından ada mutfağına geçme. Yalnız aralarından bazılarını öyle ha deyince bulamıyorsunuz. O nedenle de hangi lezzeti nerede bulabileceğinizi de not düşüyoruz.
Mekanlar ile alakalı daha fazla detayları Bozcaada Mekan Önerileri – En İyi Restoranlar, Meyhaneler, Barlar yazımızda bulabilirsiniz.

– Ada Şarapları: Aşağıda bu konuyu ayrıca başka bir maddede ele aldık fakat yeri gelmişken söyleyelim Bozcaada’daki antik çağlara uzanan bağcılık geleneğinin meyvesi olan şarapları ne olursa olsun tatmalı hatta yeriniz varsa eve de almalısınız.

– Deniz Kestanesi: Dediğimiz şeklinde restoranların menüsünde kalıcı olarak yok fakat ikram şeklind muadil gelirseniz kaçırmayın.

– Çiğ Dolma: Dolmanın iç harcı olan bulgur, soğan, salça, taze otların kısır benzer biçimde ıslatılarak hazırlandığı, asma yapraklarının ise yemeğin yanında geldiği, iç harcını asma yaprağına sizin dürdüğünüz adaya özgü bir yiyecek. Sosyal Tesisler’de Esma Abla yapıyor. Mutlaka önden arayıp tatmak istediğinizi belirtin ona bakılırsa hazırlıyor. Konum için tıklayın.

Haritada 3 numara.

– Mafiş Rum Tatlısı: Fiyonk şeklinde lokma tatlısı görünümünde şerbetli bir kızartma tatlı. Vahit’in Yeri (Konum için tıklayın.) Haritada 4 numara
Ve Dört Hanımeli’nde tadabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

– Ada Mantısı: Klasik mantıdan farklı olarak fırında kızartılan ada mantısı. Yine Dört Hanımeli’nde tadabilirsiniz.

– Salyangoz Yemeği: Rumlardan kalma salyangoz yemeği sadece yazın Hasan Tevfik’te bulunuyor.  Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

– Domates Reçeli: Eskiden Rumlar tatlı olarak yermiş, bizler kültürümüze reçel olarak almışız. Adada yapacağınız bütün kahvaltılarda bulunuyor. Bozcaada’da nerede kahvaltı ederim derseniz Bozcaada Kahvaltı Mekanları yazımızdan tavsiyelerimizi öğrenebilirsiniz.

15. Ada Gecelerinde Kokteylleri Tokuşturun

sapa bozcaada 2

Adanın nefis gün batımına karşı, o en güzel saatlerde birer kokteyl eşliğinde keyif yapmak yada yiyecek sonrası geceye devam etmek istediğinizde uğrayabileceğiniz barlar:

– Sapa: Deniz kenarında değil Rum Mahallesi iç taraflarında ama adanın en sevilen kokteyl barı. Spesiyali ıtır isimli kokteyli. Itır da aromatik bir ada otu. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

– Salhane: Tam bir ada klasiği. Kale manzarası ile Polente’ye yada Ayazma’ya rakip olacak bir güneşi batırma noktası. Geceleri ise bazen canlı müzik performanslarının da olduğu bir bar. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

– Kedi: Salhane ile aynı koyda, denize sıfır konumda bir tapas bar. Tapas bar diye geçiyor ama bizler gittiğimizde bruschetta dışında tapas adına pek bir seçenek yoktu. İsminin vadettiği bir tapas mekanı bulmayı beklemeyin fakat konumu harika. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

– Manastır: Ayazma’daki zamanı manastırın çınar ağaçlarının gölgesinde bir açık hava mekanı. 2022 sezonunda Hayal Kahvesi ile iş birliği içinde olduğu için akşamları canlı performanslar bulmayı bekleyebilirsiniz. Zaten merkeze uzak bir konumda olduğundan burada müzik 00.00 dedin mi hemen kesilmiyor.

Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

16. Adanın Pazarında Yerel Üreticilerin Mahsüllerinden Alın

bozcaada recelleri 1

Bozcaada’da çarşamba günleri kale önündeki alanda pazar kuruluyor. Bu mahalli üretici pazarından en taze sebze meyveleri, kahvaltılarımızın ve rakı sofralarımızın yıldızı Ezine peyniri ve keçi peyniri şeklinde Çanakkale’nin en güzel yöresel lezzetlerini satın alabilirsiniz.

17. Bozcaada Bağlarını Kadek Kadeh Tadın

Zaten artık bildiğinizi varsaydığımız şeklinde Bozcaada bağları, üzümleri ve şarapları ile meşhur. Asma yapraklarıyla çevrili Ayazma ise adanın leziz şaraplarının üretildiği üzüm bağlarının yer almış olduğu bölgesi. Buradaki üreticilerin bağlarında adanın dördü kendine özgü olmak üzere beş çeşit üzümü yetişiyor:

Kırmızılarda Kuntra ve Karalahna, rozelerde Karasakız, beyazlarda ise Vasilaki ve Çavuş. Bir tek Karasakız Çanakkale’nin başka yerlerinde de yetiştiği için adaya has değil. Çavuş haricinde öteki üzümler sert kabuklu olduklarından sofralık değiller. Aralarından Çavuş üzümü ince kabuklu ve yemeye de müsait aromatik bir üzüm cinsel.

Her ne kadar küçük bir ada da olsa Bozcaada’da bu bağlardan çıkan üzümlerden üretim meydana getiren irili ufaklı muhtelif şarap firmaları var. Hepsi hakkında bilgileri ve tadım fırsatlarını Bozcaada Bağ Rotası yazımızda anlattık.

18. Ağustos Ya Da Eylül’de Gelirseniz Bağbozumu Turlarına Katılın

Eğer Bozcaada’ya gelişinizi ağustos sonu eylül başına muadil getirirseniz de adada bağbozumunu periyodunu eline geçirmiş olmuş olursunuz. Bu devre adanın en canlı dönemlerinden biri. Hatta 3 günlük bir Bağbozumu Festivali de gerçekleştiriliyor.

Merkezden iki saatte bir oldukca şirin asma yaprakları ile süslenmiş, adanın en meşhur murallerinde de imzası olan Cemil Onay’ın fırçası ile renklendirdiği kasalı traktörlere binip hasır sepetinizle bağlara gittiğiniz, üzüm topladığınız bağbozumu turları oluyor.

Belediye, Kaymakamlık ve Bağcılar Kooperatifi’nin iş birliğinde düzenlenen bu turlarda her gün bir üreticinin bağına gidiliyor. Bu turlara katılmak isterseniz, ada merkezinde kurulan tur stantlarına başvurarak belirtilen saatteki araca rezervasyon yaptırıyorsunuz. Cüzi bir miktara sepetinizin aldığı kadar üzüm toplayabiliyorsunuz.

Bağbozumu döneminde belediyenin Salhane’de şarap tadım günleri, konuşmacılarla söyleşiler de oluyor. Belediye’de Bozcaada Kalesi’nde festivale hususi resitaller tertipliyor.

En iyi çavuş üzümü ve üzüm güzelini seçen yarışmalar oluyor. Bizce bu festival, Bozcaada sevdasını daha pekiştirmek isteyenler ya da yeni keşfedecekler için şahane bir fırsat. Kaçırmayın deriz.

19. Bozcaada Caz Festivali’nde Ritim Tutun

Ne mutlu ki ülkemizde de caz festivali kültürü her sene giderek yerleşmeye başlıyor. Şimdi Bozcaada’yı fona alın ve ona birazcık da caz ekleyin. Karşınızda Türkiye’nin makale güzelleştiren festivalleri arasına bizce ilk üçe giren Bozcaada Caz Festivali var.

Normalde pandemi öncesinde tam bir Temmuz klasiği olan festival 2021’den beri Ağustos ayında klasikleşmiş mekanı olan Ayazma Manastırı’nda ve öteki başka butik mekanlarda gerçekleşiyor, caz, uygar sanat ve gastronomi üçgeninde kapsamlı bir program sunuyor.

Bizce Bozcaada seyahatinizi özellikle denk getirmek isteyeceğiniz bu üç günü takip edin.

20. Adidas Bozcaada Yarı Maratonu’nu Koşun

Bozcaada’da yarınlar için bugün koşmaya, karbon ayak izinizi nötrleştirmeye bir adım daha yaklaşmaya ne dersiniz? Bozcaada’nın en klasikleşmiş organizasyonu hangisi derseniz cevabımız adidas Bozcaada Yarı Maratonu olur.

Pandemi süresince ara verilen yarı maraton 2022’de geri döndü. 21K ve 10K etapları olan koşuya kayıt olduğunuzda size bir yarış kiti temin ediliyor. O kiti de şehrinizdeki belirlenen adidas mağazasından teslim alabiliyorsunuz. Kayıt olup kitinizi edindikten sonrasında tek yapmanız ihtiyaç duyulan Bozcaada’ya geçmek.

Üç gün süren etkinlikte sadece koşular yok aynı zamanda muhtelif konserler, spor aktiviteleri, çocuklar için mini koşu, yoga, pilates seansları, workshoplar da oluyor.

Her ne kadar organizasyon okulların hemen hemen kapanmadığı, sezonun tam açılmadığı, havaların o kadar da bunaltmadığı mayıs sonu haziran başı aralığında gerçekleştiriliyor olsa da çok geniş katılımlı bir etkinlik olduğu için konaklama mevzusunda sıkıntı yaşamamak için rezervasyonlarınızı son dakikaya bırakmayın deriz.

21. Bozcaada Uluslararası Yerel Tatlar Festivali’nde Ender Bulunan Ada Lezzetlerini Tadın

Bozcaada’da her yıl haziran ayında gerçekleşen Bozcaada Uluslararası Yerel Tatlar Festivali ise ülkenin en gurme festivallerinden biri. Festival her sene Bozcaadalı hanımefendilerin ellerinden çıkma ada lezzetlerini meydanda kurulan stantlarda bizlerle bir araya getiriyor.

Festivalin en güzel özelliği, zahmetli olduğundan restoranlarda yapılmayan, o nedenle de artık ender rastlanan ada lezzetlerini tadabiliyor oluşunuz. Festival programı tabii ki sadece yeme-içmeden ibaret değil. Konserlere ve atölyelere de zaman ayırmayı pas geçmeyin.

22. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne Katılın

Şimdi size bizim için minik gezegenimiz için büyük bir adım niteliği taşıyan bir belgesel festivalinden bahsedeceğiz.

Ekim ayında gerçekleştirilen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali, ortak evimiz dünyanın ortak sorunları hakkındaki kafa yormamıza vesile olan belgesel filmlerle dolu birkaç gün geçirmemizi sağlıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek “ekoloji” temalı belgesel festivali olan BIFED, adadaki dayanışma duygusunu inanılmaz körüklüyor. Festival ekibi fazlaca çok saygı duyulası bu girişimi 2014’ten beri fire yıl vermeden yürütüyor. Ekim ayında adada olacaklara duyurulur.

23. Adanın En Güzel Yerlerinde Güneşi Selamlayın

Bozcaada son yıllarda kent hayatından kaçıp buraya yerleşen İstanbulluların da evi. O nedenle adada kent hayatında devam ettirdiğiniz pratikleri sürdürebileceğiniz, her türlü arayışınıza umar bulabileceğiniz bir yer. İşte yoga da o pratiklerden bir tanesi.

Bozcaada’ya yerleşip burada bir seviye kurmuş olan yoga eğitmeni Ayça Oğuş‘un yaz sezonunda çok eğlenceli yoga dersleri ve yüz egzersizleri var. Kendisi online veya fiziken gerçekleştirdiği seansları Instagram’daki sayfasında yayımlıyor oradan rahatça takip edebilirsiniz.

Bizce adanın ömüre yaşam katan havasında, gün doğumlarında ve gün batımlarında güneşi selamlamak ruha, bedene ve zihne çok iyi gelecektir.

24. Bozcaada’da Bisikletle Turlayın

Mayıs – Haziran arası devre Bozcaada’da fizyolojik sporlar yapmaya oldukca müsait. Yarı Maraton’un da gerçekleştiği bu bahardan yaza geçiş aylarında adada bisiklete binmenin de hazzı ayrı.

Merkezdeki birkaç vasıta ve scooter kiralama noktası bisiklet kiralama opsiyonu da sunuyor. Buralardan kiralayacağınız bisikletler ile zaten fazla engebeli olmayan, sezon açılmadığı için vasıta trafiği de çok olmayan adada kolaylıkla pedallarsınız.

Bozcaada’ya Geçmeden

Geyikli

Geyikli denince aklınızda anında bir yer canlanmıyor olabilir peki fakat size “eyvah eyvah” desek? Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı sempatik kasaba Geyikli, talep eder hususi aracınızla, talep eder otobüsle gelin, Bozcaada-Çanakkale seferi meydana getiren feribotların kalkış noktası. Ata Demirer’in en iyi işi “Eyvah Eyvah” serisinin de çekilmiş olduğu yer.

Çalgısı çengisi eksik olmayan akşamların ve köy kahvelerinde tavla oynayan tonton amcaların eksik olmadığı Kuzey Ege’nin refah dolu bu kasabası Bozcaada tatilinizden önce ısınma turu yapabileceğiniz yer.

Geyikli’ye geldiğinizde kasabanın mavi bayraklı plajlarında yüzebilir, Roma dönemine ilişik Aleksandria Troas Antik Kenti’ni gezebilir veya yarım saat mesafedeki Troya Antik Kenti’ini, Troya Müzesi’ni ve Etno köylerini paket bir program şeklinde ziyaret edebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

Tarihi Kemallı Köyü

Yine bir Ezine köyü olan Kemallı ise 700 senelik tarihi bir köy. Aleksandria Troas Antik Kenti civarlarında olan Kemallı 1300’lerde Selçuklu Devleti döneminde bir uç beyi olan Kemal Bey’in adı ile anılıyor. Malum Ezine’ye bağlı olunca ezine peyniri ve taş baskı zeytinyağı üretimi ile ünlü.

Tam da bu yüzden Bozcaada dönüşünde insanların özellikle uğramış olduğu yerlerden. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

kaynak : bizevdeyokuz.com

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap