5 Önemli YKS Tercih Tavsiyesi
  1. Ana Sayfa
  2. Hayata Dair Tavsiyeler

5 Önemli YKS Tercih Tavsiyesi

1

Tüm okul yaşantımızın yegane amacı iyi bir mesleğe sahip olmak. Bu nedenle YKS tercihleri sizlerin eğitim hayatına tam yön vermektedir. Yks Tercih tavsiyesi yazımızda bunun önemine değinerek belirli maddeleri dile getirerek, bu durumun farkında olmanıza yardımcı olmak istedik. Ders temelimiz sağlam olsa da, TYT ve YKS’den istediğimiz puanı alsak da üniversite tercihlerini iyi yapmadığımız sürece hem kendimizin aynı zamanda ailemizin yaptığı emekler boşa gidebilir.

5 önemli Yks tercih tavsiyesi


Her yıl 2 milyonu aşkın aday üniversite imtihanlarına girmektedir. SÖZ, EA, SAY, DİL puan türlerinden arzu ettiğiniz üniversite & parçaya yerleşebilmek için emek sarfedip yanlış tercih yapmaktan korkanlar lütfen yazı dizisini sonuna kadar okusunlar.

Plan yapın!


TYT & YKS’ye girmeden ilkin okumak istediğiniz parçaya yerleşebilmek plan yapın. Yks puan hesaplama bağlantısına tıklayın ve bir önceki sene istediğiniz üniversite ve bölüm kaç puanla kapatmış; bu puanı alabilmek için kaç net yapmanız gerek not alın ve devamlı ders çalıştığınız masaya yapıştırın. Bu size emek verme azmi verecektir.

Okumak arzu ettiğiniz bölümün geleceğini araştırın!


En önemli madde: Zira onca sene okuduktan sonrasında “aa pardon sizin bölümden oldukca mezun var bu nedenle bundan sonrasında kadro açılmayacak” benzer biçimde bir izahat ile yüz yüze kalabilirsiniz. Nitekim birikmiş mezunların üstüne yılda binlerce mezun veren tarih öğretmenliği benzer biçimde bölümlerde belirleme sayısı bir elin parmağını geçmiyor. Bu durum öteki yüzlerce bölümde de farklı değil. Geleceği olmayan bir bölüm okumak çılgınlıktır. Geleceğinizi çöpe atmak ve hayallerinizi ötelemektir.

Devlet memuru olmak istiyorsanız basit atanabileceğiniz bir kısmı seçin. Zira YKS’de olduğu benzer biçimde KPSS’ye de yüzbinlerce aday giriyor ve atanmak ciddi anlamda zor.

İyi bir üniversitede okumak


Okumak arzu ettiğiniz parçaya nazaran “iyi bir üniversite” algısı değişse de bir çırpıda sayabileceğimiz Boğaziçi, Bilkent, ODTÜ, İTÜ, YTÜ, Ankara, Hacettepe, Gazi, İstanbul Üniversitesi, Marmara… şeklinde geleneği olan ve başarısıyla senelerdir kamu ve hususi sektöre kalifiyeli eleman yetiştiren üniversitelerden mezun olmak sizi bir adım öne taşır. Tabi “iyi bir üniversitede geleceği olmayan bir bölüm okumak” da doğru değil. Temel hedefiniz “iyi bir üniversitede geleceği olan bir bölüm okumak” olmalı!

Bunları yazmak rahat, aradığımız kriterlerde bir parçaya yerleşmek için ilk 25-30 bine girmek gerek. Ancak bu noktada sizler alternatif aramalısınız. Üniversite tercih sıralamanızı da iyi bir üniversite, iyi bir bölüm, özel sektör için iyi bir bölüm, kamu için iyi bir bölüm gibi kriterlere dayanarak tercih listenizi oluşturun.

Araştırma Yapın!


Okumak istediğiniz bölümde hangi hocalar var, okumak istediğim üniversiteden mezun olanların KPSS averajları nasıl? şeklinde araştırmalar yapmalısınız. Bu noktada “YÖK ATLAS” size iyi bir kılavuz olacaktır. Https://yokatlas.Yok.Gov.Tr/mezun-basari-atlasi.Php bu bağlantıdan Tıp, Diş Hekimliği, Hakimlik, KPSS gibi sınavlarda en başarı göstermiş üniversitelerin bölüm bazlı listesi yapılmış.

Örneğin hukuk okumak isteyen arkadaşlar linke tıkladıktan sonra Mezun atlası > Sınav seçin > Adli hakimlik imtihanı yolunu izleyerek son meydana getirilen hakimlik sınavında en başarı göstermiş üniversiteleri görebilir. Hukuk taban puanları bağlantısından da son meydana getirilen üniversiteye giriş sınavında üniversitelerin en yüksekten en düşüğe doğru puan sıralamasını görebilir. Bu sayede daha düşük puanla hakimlik sınavında en iyi başarıyı yayınlayan üniversitelerden birini tercih edebilir. Benzer işlemi KPSS, TUS, DUS vb. Merkezi sınavları seçerek de görebilirsiniz.

Kendinizi tanıyın!


İkna yeteneği olmayan avukat; karşısındakiyle iletişimi zayıf olan öğretmen; mühendisliğe ilgisi olmayan mühendis; kısacası kendini tanımayan, yapamayacağı mesleğe ilişik kısmı yazıyor. Neler yapabileceğinizi, ne olmak istediğinizi sorgulayın ve seçiminizi ona göre yapın!

yks tercih tavsiyesi
yks tercih tavsiyesi

Bonus: Üniversitenin bulunmuş olduğu şehir seçimi


İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak suretiyle öğrencilerin yaşayabileceği yerlerde ev kiraları 1000 TL civarında. Ev kirası, yiyecek, faturalar, ulaşım derken bir evde kalan bir öğrencinin aylık gideri 1.500-2.000 TL içinde değişmekte. Ekstra giderleri de hesaba katarsak laf mevzusu rakamı bile geçmektedir.

KYK yurtlarının kontenjan yetersizliği, yiyecek sorunu, internet sorunu, temizlik ve oda arkadaşlarınızı seçememe benzer biçimde dezavantajları olduğu için devlet yurtlarında barınmak zor. Özel yurtların da aylık ücretleri odalarda kalan talebe sayısı ve yurdun imkanlarına gore aylık 750-5.000 TL arası değişmekte. Bu yüzden şayet şartlar uygunsa ailenizin yaşamış olduğu şehirde üniversite okuyunuz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap